Meteoroloji'den Kuvvetli Yağış ve Rüzgar Uyarısı

Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji, kuvvetli yağış, hortum ve ani sele karşı vatandaşlara dikkatli olunması konusunda uyarılar yaptı.

Meteoroloji'den Kuvvetli Yağış ve Rüzgar Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun bölgesinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği öngörülüyor.

Yağışların; Güney Ege, Trakya ile Kocaeli, Sakarya ve Düzce’nin kıyı kesimleri, Zonguldak çevreleri ve Adana'nın kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.


Hava sıcaklığının batı kesimlerde 4 ila 6 derece azalarak yer yer mevsim normallerinin altına düşeceği, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği öngörülüyor.


Meteoroloji tarafından yapılan kuvvetli yağış ve rüzgar uyarılarında ise şu ifadeler yer aldı: Yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’ın iç kesimleri, Çanakkale’nin güney, Balıkesir'in batı ilçeleri ile İzmir’in güneyi, Aydın ve Muğla çevreleri, Kocaeli, Sakarya, Düzce’nin kıyı kesimleri, Zonguldak çevreleri ve Adana'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli (30-60 kg/m²) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, hortum oluşma riski ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


Güney Ege ile Batı Akdeniz'in batısı, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Batı Akdeniz'in batısı ve Antalya’nın doğusunda kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (50-80 km/sa) beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


İBB'DEN UYARI


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Twitter'dan  yaptığı paylaşımda "İstanbul'da hava sıcaklığının 6 derece birden azalmasıyla birlikte Çarşamba öğle saatlerine kadar aralıklarla sağanak yer yer kuvvetli yağış beklenmekte olup, İBB ve İSKİ'ye bağlı ekipler görev başında olacaktır. Olağanüstü durumlarda ALO 153'ten bize ulaşabilirsiniz" ifadelerine yer verdi.


BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU


Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ çevreleri ile Çanakkale’nin güneyi ve Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.


Ege: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney Ege’de (İzmir’in güneyi, Aydın ve Muğla çevreleri) yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın bölgenin güneyinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) olması bekleniyor.
Akdeniz: Parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in doğusunun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Adana’nın iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın Batı Akdeniz'in batısı ile Antalya’nın doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) olması bekleniyor.


İç Anadolu: Parçalı, yer yer çok bulutlu, kuzey kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.


Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği öngörülüyor. Yağışların bu gece saatlerinde Düzce’nin kıyı kesimleri ile Zonguldak çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.


Doğu Anadolu: Parçalı ve az bulutlu, doğu kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.


Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık, doğu kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği öngörülüyor.

Kaynak: İHA
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER