MSB'den Afganistan İçin Tahliye Açıklaması

MSB çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar göz önünde bulundurularak TSK mensuplarının Afganistan'dan tahliyesine başlandığını açıkladı.

MSB'den Afganistan İçin Tahliye Açıklaması

MSB'nin yaptığı açıklamada, TSK'nın 2002'den beri BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı için Afganistan'da görev yaptığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:


"1129 SİVİL VATANDAŞIN TAHLİYESİ YAPILMIŞTIR"


"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.
Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."
 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 09:41

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER