Mültecilerin Gönderilmesi İçin Üç Plan Gündemde

Mültecilerin geri dönüşlerinin nasıl sağlanacağına yönelik modeller üzerinde çalışmalar başlatıldı. Güvenli koridorun yanı sıra briket evlerin yaygınlaştırılması ve kamp şartlarının iyileştirilmesi planlanıyor.

Mültecilerin Gönderilmesi İçin Üç Plan Gündemde

Suriyeli mültecilerin ardından Afganistan’dan artan göç, uluslararası toplumun göç politikasına yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda mültecilerin güvenli şekilde dönüşleri için diplomasi hızlandı. Son iki haftada Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa’dan üç konuk ağırlayan Türkiye, soruna uluslararası toplumla ortak çözüm beklentisinde.

Yeni Şafak'taki habere göre; artan diplomatik temaslarda geri dönüşleri artıracak çözüm önerilerinde bazı adımlar atılabileceği gündeme geldi.

Güvenlik endişeleri de göz önünde bulundurularak geri dönüşlerde yeni bir model arayışında olunduğu bildirildi. Suriyeli mülteciler özelinde briket evlerin yapımının hızlandırılması, kamplarda hayat şartlarının iyileştirilmesi gibi Türkiye tarafından uygulanmış tedbirlerle beraber çeşitli tedbirler üzerinde çalışılıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER