Noterlerde Yeni Sistemin Pilot Uygulaması Başladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 2022'de noterlerde hayata geçirilecek parmak iziyle kimlik doğrulama sisteminin pilot uygulamasının başladığını açıkladı. Söz konusu uygulamanın başta tapuda sahtecilik olmak üzere birçok işlemde usulsüzlüğün önüne geçmesi planlanıyor.

Noterlerde Yeni Sistemin Pilot Uygulaması Başladı

Bakan Gül, sahtecilik ve dolandırıcılığı önlemek için pilot uygulaması başlatılan kimlik doğrulama sisteminin, 2022'de tüm noterlerde hayata geçirilmesinin planlandığını ifade etti.

Çalışma kapsamında, Ankara'da 7, 12, 43, 61, 71 ve 74. noterler pilot olarak seçildi.

Bakan Gül, Keçiören ilçesindeki Ankara 74. Noterliği'nde sistemin tanıtımını yaparak ilk örnek uygulamayı yerinde takip etti. İlk örnek işlem, Ankara 74. Noteri Hayrünnisa Zeren'in T.C. kimlik kartı ve parmak izi ile yapıldı.

"PİLOT OLARAK BAŞLATIYORUZ"

Adalet Bakanı Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün noterlik hizmetleri ile alakalı çok önemli bir pilot uygulamaya şahit olduklarını dile getirdi. Noterlik hizmetlerinin vatandaşlar için güvenli bir sistem anlamına geldiğini aktaran Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Noterlikte vatandaşlarımız bazı iş ve işlemlerde mağduriyetlere maruz kalabiliyordu. Kötü niyetli bazı kişilerin işlemleri, uygulamalarında vatandaşlarımızın mali ya da hukuki birtakım sorunlar yaşadığına şahitlik ediyorduk. Özellikle tüm bu uygulamalara, haksızlığa son vermek adına çok önemli bir uygulama hayata geçiyor. Yeni kimlik kartlarımızda çip uygulaması var biliyorsunuz, burada parmak iziyle kimlik doğrulama sistemi uygulamasını pilot olarak başlatıyoruz."

"GÜVENLİ VE HIZLI BİR İŞLEM SÜRECİ YAPILMIŞ OLACAK"

Sistemin hızlı ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yaptığını dile getiren Gül, "Pilot olarak başlayan bu uygulamanın, 2022'de tüm noterliklerde hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bu uygulamalarla güvenli ve hızlı bir işlem süreci yapılmış olacak" dedi.

Noterliklerde önceki yıl güvenli ödeme sisteminin uygulamaya alındığını anımsatan Gül, bu sistemle sözleşmenin iki tarafının güvenli bir şekilde işlemini yaptığını belirtti. Bakan Gül, noterlik sistemini daha fazla güçlendirmek istediklerine dikkat çeken "Noterlik işlemleri ne kadar güvenli olursa mahkemelere giden ihtilaflar, vatandaşlarımızın diğer vatandaşla ihtilafı daha da azalır" dedi.

Noterliklerde parmak iziyle kimlik doğrulama sisteminin uygulanmaya başlamasının çok değerli olduğunu söyleyen Gül, vatandaşların işini kolaylaştıran güvenli işlemlerin artmasına yönelik adımları atmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Kaynak: İHA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER