Şehir Hastaneleri’nde Müteahhitlere Ayrıcalıklar!

Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yılı Sayıştay raporunda, bakanlığın şehir hastaneleri sözleşmelerinde müteahhitlere ayrıcalıklar tanıdığı ortaya çıktı.

Şehir Hastaneleri’nde Müteahhitlere Ayrıcalıklar!

Sayıştay'ın raporuna göre, şehir hastaneleri sözleşmelerinin, tarafların tazminat hallerini düzenleyen maddesinde, birbirine benzer iki durumda şirketin tazminat ödemesi için kesinleşmiş mahkeme kararı aranırken, bakanlığın tazminat ödemesi için böyle bir şartın aranmadığı görüldü.


Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, ancak raporda, şehir hastanelerinin sözleşme taslaklarının da incelendiği ve taslaklarda tazminat için hem bakanlığa hem de şirketlere kesinleşmiş bir mahkeme kararı şartı getirilmediği ortaya çıktı. Böylece, daha önce şirketlerle Sağlık Bakanlığı’nın tazminat şartları aynıyken, şartların şirketler lehine özel olarak değiştirildiği saptandı.


Raporda, bakanlığın bu durumu “sözleşmede geçen kesinleşmiş mahkeme kararı hükmünün uygulamada fiili bir karşılığı yok” diyerek savunduğu da belirtildi. Ancak bu savunmanın kabul edilmediği raporda, “Sözleşme tasarılarında her iki taraf için koşul aynı iken idare aleyhine değişiklik yapılmasının nedeni idare tarafından açıklanmamıştır.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 14:13

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER