'Sen Ne Güzel Bir Kızsın’ Demek Taciz Sayıldı

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, genç kıza "Sen ne güzel kızsın" diyerek sarılmaya çalışan kişiye ‘basit cinsel taciz’ suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu.

'Sen Ne Güzel Bir Kızsın’ Demek Taciz Sayıldı

Genç kızın yanına yaklaşan adam, bedeni temasta bulunmaksızın “Sen ne güzel bir kızsın” diyerek sarılmaya  çalıştı. Genç kız, “Bağırırım” deyince kaçan şüpheli, kısa sonra polis ekiplerince yakalandı. Genç kızın şikayetçi olduğu şüpheli hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde ‘basit cinsel taciz' suçundan dava açıldı. Mahkeme, basit cinsel saldırı suçundan sanığı mahkum etti. Kararı savcı temyiz edince devreye Yargıtay 14. Ceza Dairesi girdi.

Emsâl kararda şöyle denildi:

– Oluşa uygun kabule göre, sanığın olay günü mağdureye yönelik temasta bulunmaksızın ‘Sen ne güzel bir kızsın' diyerek sarılmaya çalıştığı eylemde, mağdurenin bağıracağını söylemesi eklindeki karşı koymasının aşılabilir bir engel olması ve mevcut haliyle sanığın mağdureye dokunmaktan gönüllü olarak vazgeçip, o ana kadar meydana gelen eylemin 5237 sayılı TCK’nın 105. maddesinde düzenlenen cinsel taciz suçunu oluşturması karşısında, bu suçtan hüküm kurulması yerine suç vasfının tayininde yanılgıya düşülerek basit cinsel saldırı suçundan mahkumiyet kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verildi.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 11:40

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE