Sezgin Baran Korkmaz Fezlekesinde ‘Garipoğlu’ Detayı

Kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları ile kırmızı bültenle aranırken Avusturya’da yakalanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD’nin Utah Eyaleti Federal Savcılığı’nın hazırladığı fezlekede Türkiye’de kurulu ilginç bir şirket ismine yer verildi. Fezlekenin ön inceleme raporunda yer alan bu şirket Ingiltere’de kurulu GKFK şirketinin Türkiye şubesi olan GKFK Finansal Servis Ltd. Şirketi. Utah Savcılığı’nın hazırladığı fezleke ön raporunda, SBK şirketlerinin yöneticisinin, “Mega Varlık” şirketinin hesaplarını boşaltmak için Kasım Garipoğlu’na ait olduğu tespit edilen GKFX şirketi ile müşteri hesapları paylaşımı konusunda iş birliği yaptığının ortaya çıktığı iddia edildi.

Sezgin Baran Korkmaz Fezlekesinde ‘Garipoğlu’ Detayı

Cumhuriyet Gazetesi’nden Miyase İlknur’un haberine göre, fezleke ön raporunda, “Istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın SBK şirketleri ve yöneticilerine karşı soruşturma başlatması üzerine yöneticiler Çağlar Şendil, Kamil Feridun Özkahraman, Doğa D.’nin SBK şirketlerinin hisse ve mallarını başka Türk ve uluslararası şirketlerine devretmek için işbirliği içinde olunan şirketlerin yönetici ve pay sahipleri ile çeşitli görüşmeler yaptıkları tespit edilmiştir” denildi.

Mega Varlık Yönetim AŞ’nin Genel Müdürü Çağlar Şendil hakkındaki iddialara yönelik yaptığı açıklamada GKFX şirketinin varlığından bile haberinin olmadığını ve böyle bir şirket ile görüşme yapmadığını belirtmesine karşılık Utah Federal Savcılığı, “SBK şirketlerinin yöneticisi olan Çağlar Şendil’in Mega Varlık şirketinin hesaplarını boşaltmak için Istanbul’da kurulu GKFX şirketi ile müşteri hesaplarını kullanmak için iş birliği yaptığının tespit edildiği” gibi kesin bir dil kullanılıyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER