Tekirdağ'da Havayı Kirleten 12 İşletmeye 1,5 Milyon Lira Ceza Kesildi

Tekirdağ'da yapılan denetimlerde havayı kirlettikleri belirlenen 12 tesise 1,5 milyon lira ceza kesildi.

Tekirdağ'da Havayı Kirleten 12 İşletmeye 1,5 Milyon Lira Ceza Kesildi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Çorlu ilçesinin Esentepe, Hürriyet, Alipaşa, Kazımiye ve Muhittin mahallelerindeki koku şikayetleri ile alakalı sanayi tesislerinde gece ve gündüz denetimler yapıldığı aktarıldı.

Denetimlerde kirletici vasfı yüksek sanayi tesislerinde emisyon ölçümleriyle yanma gazları, toz, uçucu organik bileşikler gibi parametrelerin ölçümü yapıldı.

69 tesisin bacalarında kirletici gaz ölçümünün yapıldığı denetimlerde 12 işletmeye toplam 1,5 milyon lira ceza uygulandı.

Gece yapılan denetimlerde ambalaj atıklarını yaktıkları tespit edilen 3 işletmeye de 750 bin lira ceza uygulanarak sorumlular hakkında suç duyurusu yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bu yıl gerçekleştirdiği bin 703 denetimde çevreyi kirleten tesislere toplam 20 milyon lira ceza kesti.

Öte yandan Çorlu ilçesi Esentepe Mahallesi'nde bulunan Emlak Konutları Aile Sağlığı Merkezi bahçesine Mobil Hava Kalitesi İzleme İstasyonu kuruldu.

İstasyonda havayı kirletici parametreler bir ay boyunca online ölçülecek ve parametrelere ilişkin anlık veriler, "https://www.havaizleme.gov.tr" adresinden halka açık takip edilebilecek.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 17:50

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER