Türkiye Bıyık Şampiyonu "Horasanlı Pala"

Horasanlı Pala lakaplı 76 yaşındaki Hacı Kırbaç, 60 yıldır bıyıklarını kesmiyor.

Türkiye Bıyık Şampiyonu "Horasanlı Pala"

Horasanlı Pala lakaplı 76 yaşındaki Hacı Kırbaç, 60 yıldır bıyıklarını kesmiyor. İki rakibinin hayatını kaybetmesiyle birlikte Türkiye'de tek kaldığını söyelyen Kırbaç, günde en az 100 kişinin kendisiyle fotoğraf çektirmek için geldiğini anlattı. Erzurum'un Horasan ilçesinde yaşayan Kırbaç, bıyık boyunun 1,5 metreye ulaştığını söyledi. 

Horasan ilçesinde oğlu Muhammet ile birlikte berberlik yapan 5 çocuk, 36 torun sahibi Türkiye bıyık şampiyonlarından Hacı Kırbaç, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra siyasilerden de ilgi görüyor. Yarım asırdan fazladır kesmediği bıyığının düzenli bakımını yapan Hacı Kırbaç, sırrını ise hiç kimseyle paylaşmayacağını söyledi. Bakımının zahmetli ve masraflı olduğunu, ancak berber olması nedeniyle altından kolayca kalktığını anlatan Hacı Kırbaç, iş yeri de kendisi ile fotoğraf çekilenlerle dolu. 

Türkiye'nin dört bir yanından kendisi ile fotoğraf çekilmeye gelenlerin olduğunu aktaran Kırbaç, "Bıyıklarımı çok seviyorum. Sabah gelip müşteriye kapıyı açar açmaz, bıyıklarıma bakarım. 60 yıldır bıyıklarıma hizmet ettim. Özel bir bakımı var ama ben bu güne kadar kimseye söylemedim. Bundan sonra da söylemem, sır. 1,5 metre şu anda. İki rakibim vardı, onlar da vefat etti. Tek kaldım. Ölsem daha bıyık şampiyonu olan kimse kalmaz. Benden sonra uzatan kimse yok. Daha fazla uzatırım, ama rakibim olmadığı için yapmıyorum. Benim için süslü olsun yeter" dedi.

Kırbaç, "Sabahtan akşama kadar belki 100 kişi fotoğraf çektirmeye gelir. Çekince yayın yapıyor. Hem yurt içinden, hem yurt dışından fotoğrafımı çekmek için kuyruğa giriyorlar. Bu yaşta, bu bıyıkla hizmet eden bir şahsın müşterisi olmaz mı? Benim gibi bıyık uzatamazlar. Çünkü bu devirde kalmadı" sözlerini kaydetti. Cumhurbaşkanı ile 3 kez buluştuk diyen Kırbaç, "Benim başımda fötr vardı. Cumhurbaşkanı bu olmasa daha iyi olur dedi. Emine Hanım da, 'Yok pala onunla tanınmış' dedi. Devamlı fötr takarım. Ben kendime çok iyi bakarım. Kravatsız, fötr şapkasız dolaşmam" ifadelerini kullandı.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1