Türkiye'de İlk Defa Görülen Kuş Türü Büyük Heyecan Yarattı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde fotoğraflanan Kara Taşkuşu'nun ilk defa görülmesi büyük heyecan yarattı. Çok sayıda fotoğrafçı, Kara Taşkuşu'nun fotoğrafını çekmek için bölgeye koştu.

Türkiye'de İlk Defa Görülen Kuş Türü Büyük Heyecan Yarattı

Hazar Denizi doğusundan Hindistan'a uzanan bölgede üreyen ve genelde aynı bölgede yaşamını sürdüren Kara Taşkuşu'nun ilk defa Türkiye'de görüntülenmesi heyecan yarattı. Çok sayıda fotoğrafçı, kuşun en iyi pozunu çekmek için birbiriyle yarıştı.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldü

"10 YIL ÖNCE İSRAİL'DE KAYDI VAR"

Türkiye için bir ilk tür özelliği taşıyan Kara Taşkuşu görüntüleyen Ali Atahan, "Hindistan'dan Yeni Gine adasına kadar da kışlayan bir kuş. Bunlar bazen sonbaharda serbest dağılabiliyorlar. Avrupa yönüne, Ortadoğu veya doğu Afrika yönüne dağılabiliyorlar. Bugün bir tanesi Hatay'a geldi. Türkiye için yeni bir kayıt. Daha önce hiç görülmemişti. En yakın Kıbrıs'ta gözlemlendi. Bir kaç yıl önce yaklaşık 10 yıl önce de İsrail'de bir kaydı var" dedi.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldü

"1999 YILINDAN BERİ TAKİPTEYİZ"

1999 yılından beri Milleyha Sulak Alanda kuş gözlemi yaptıklarını belirten Atahan, "Alanı düzenli olarak takip ediyoruz. Bu Kara Taşkuşu ile birlikte Milleyha Sulak Alanda kaydedilen 287 kuş türü oldu. Kara Taşkuşu küçük siyah beyaz renkli bir kuş" dedi.

Kara Taşkuşu, Türkiye'de ilk defa Hatay'da görüldüKaynak: İHA

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER