Yargıtay, 28 Şubat Davası İçin Harekete Geçti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında emekli orgeneral Çevik Bir, Çetin Doğan'ın da  bulunduğu 14 sanık hakkında hükmü kesinleşen ve infazına başlanan, 1700 klasörden oluşan 28 Şubat dava dosyasını, sanık avukatlarının itirazı Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinden talep etti.

Yargıtay, 28 Şubat Davası İçin Harekete Geçti

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin 28 Şubat davasına ilişkin temyiz incelemesini 9 Temmuz'da tamamlamasından sonra Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, cezası kesinleşen 14 kişi hakkındaki hükmün kesinleşme kararını 18 Ağustos'ta infaz savcılığına gönderdi. Müebbet hapis cezasına çarptırılan, aralarında Çevik Bir ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 emekli general hakkında 19 Ağustos'ta tutuklamaya yönelik yakalama kararı verildi.

İnfaz karardan sonra sanık avukatları, yeniden yargılama yapılması için gerekli koşullar oluştuğu nedeni ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz etti.

Bunun üzerine Başsavcılık, itirazları değerlendirmek için 28 Şubat davasını karara bağlayan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinden 1700 klasörden oluşan dosyayı istedi.

Mahkeme kaleminin çalışmayı tamamlamasıyla klasörler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecek.

İnceleme sonucunda savcılık, itirazı yerinde görmesi halinde gereğinin yapılması için dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderecek.

Bu aşamadan sonra ceza dairesi, önceki kararında herhangi bir değişiklik yapmaması durumunda nihai karar için dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kuruluna iletecek.

22 KASIM'DA YARGILANACAKLAR

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, temyiz incelemesi sonucu haklarındaki hüküm bozulan sanıklar eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel'in yeniden yargılanmasına 22 Kasım'da başlanacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 14:22

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER