YARGITAY'IN ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ DAVETİ BAROLAR BİRLİĞİNİ BÖLDÜ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay tarafından yapılan daveti Türkiye Barolar Birliği'ni ikiye böldü.

YARGITAY'IN ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ DAVETİ BAROLAR BİRLİĞİNİ BÖLDÜ

2019-2020 adli yıl açılış töreni 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Yargıtay, Türkiye'deki il barolarına törene katılmaları için davet gönderdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay tarafından yapılan daveti Türkiye Barolar Birliği'ni ikiye böldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay tarafından yapılan daveti 17 baro kabul etmezken TBB Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılacağını duyurdu.

İzmirİstanbulAnkaraMuğlaAntalyaAdanaAydınVanOrduBursaKocaeliMersinŞanlıurfaEskişehirBalıkesirHatay ve Düzce baroları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay tarafından yapılan daveti kabul etmedi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) yaptığı açıklamada törene katılacağını ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmaya yapacağını duyurdu.BAĞIMSIZLIK VE TARAFSIZLIK İÇİN 17 İLİN BAROSU TÖRENE KATILMAMA KARARI ALDI

İzmir Barosu'nun 15 Ağustos'da yaptığı açıklamada törene katılmayacaklarını söyledi ve "Bize kalırsa, siz de o salona gitmeyin." diye çağrı yaptı. İzmir Barosu'nun yaptığı çağrının ardından İstanbul, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay, Düzce, Kocaeli ve Ankara baroları da daveti kabul etmediklerini açıkladı. Barolar, açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasının yargının tarafsızlığına ve bağımsızlığına gölge düşüreceğini söyledi.

"TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU TÖRENE KATILMA KARARI ALDI"

Barolar bir bir törene katılmayacaklarını duyururken TBB'den bir açıklama geldi. İnternet sitesinden açıklama yapan TBB, şu ifadeleri kullandı: "Yargıtay Başkanlığı'nın Adli Yıl Töreni'ne Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nı davet etmesi üzerine konu Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nda tüm yönleriyle görüşülmüştür. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu törene katılım sağlanmasına karar vermiştir."
 


"METİN FEYZİOĞLU YARGITAY BAŞKANI İLE BİRLİKTE KONUŞMA YAPACAK"

"Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılacak ve eskiden beri gelen geleneğin devamı olarak Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ile birlikte Adli Yıl açış konuşmasını yapacaktır. Meslektaşlarımızın ve milletimizin beklentisi sorunlarımızın konuşarak çözülmesidir. Bizim de sorunları konuşarak, iletişim kurarak hep birlikte çözebileceğimize inancımız tamdır."

BURHAN KUZU: FEYZİOĞLU'NU ÖRNEK ALIN

Eski Anayasa Profesörü ve AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu da Twitter'dan yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Bazı barolar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenecek olan adli yıl açılış törenini boykot edeceğini açıkladı. Boykot edecek baroların derdi yargı bağımsızlığı değil siyasidir. Metin Feyzioğlu'nu örnek alın. Yargı bağımsızlığı mahkemede gerçekleştirilmelidir."

Kuzu'nun açıklaması;

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 18:46

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7