Atatürk Anıtı’na Bırakılan Çelengin Tüzüğe Uymadığı İddia Edildi

Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla Şube Başkanı Cüneyt Erkmen Özbayır, Muğla'da Atatürk Anıtı'na sunulan Valilik çelenginin tüzüğe aykırı olduğunu söyledi.

Atatürk Anıtı’na Bırakılan Çelengin Tüzüğe Uymadığı İddia Edildi

Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla Şube Başkanı Cüneyt Erkmen Özbayır, Muğla'da gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde Atatürk Anıtı'na sunulan Valilik çelenginin Türk Bayrağı Tüzüğüne aykırı olduğunu söyledi.

Özbayır yaptığı açıklamada, "Türk bayrağı 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü esasları içinde üretilir ve kullanılır. Hepimizin bildiği ve ilgili mevzuatta da açıkça belirtildiği üzere Türk Bayrağı al zemin üzerine beyaz ay ve yıldız konulmak suretiyle anlamını bulur. Ancak 30 Ağustos 2020 tarihinde Muğla il merkezinde düzenlenen resmi kutlama programı çerçevesinde Atatürk anıtına Valilik tarafından bırakılan Çelenk üzerinde bulunan ay ve yıldız içerisindeki yeşil renge bir anlam verilemediği gibi bizzat ildeki en büyük Mülki İdare birimi tarafından denetlenmesi yapılması gereken Türk bayrağının bizzat kendi elleri ile deforme edilmesi ve beyaz renk yerine açık yeşil tonun kullanılması kötü niyet demek istemiyorum ama en hafifinden ihmalkârlıktır. Muğla Valisi sayın Orhan Tavlı’yı rengini şehitlerimizin al kanlarından alan Bayrağımıza yapılan bu saygısızlığı ortaya çıkarmaya, sorumlulukları hakkında işlem yapmaya ve Bayrağımızın al-beyaz rengi dışında başka renklerle Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda bulundurmamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Altar Zeyhan

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1