CHP'li Girgin: Mugla'ya Tahsis Edildiği Söylenen Kanser Tarama Cihazı Nerede?

Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, "Muğla İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastanelerinde kanser tarama hizmeti verilmiyor, vatandaşlarımız il dışına veya özel hastanelere gitmek zorunda bırakılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesine tahsis edildiği söylenen fakat şimdiye kadar kurulumu yapılmamış ve hizmet vermeye başlamamış kanser tarama cihazımız nerededir? Ödenek yokluğundan kurulumu yapılamadığı söyleniyor, bu doğru mudur?" dedi.

CHP'li Girgin: Mugla'ya Tahsis Edildiği Söylenen Kanser Tarama Cihazı Nerede?

Girgin şu ifadeleri kullandı: "Sayın Bakan, sadece Milas Devlet Hastanesinden 13 hekim olmak üzere, Muğla'da bir ay öncesine kadar toplam 40-45 hekimin istifa ettiği bilgisini edindim. Bu rakam istifa yasağının kalktığı 1 Temmuz 2021'den itibaren ne yazık ki başta Milas, Marmaris ve Fethiye'de hızla artmaktadır. Muğla ilçelerindeki kamu hastanelerindeki personel yetmezliği yakıcı bir hâl almıştır. Her branştan hekim olmadığı gibi, 3-4 hekim olması gereken branşlarda tek hekim görev yapıyor, örneğin, Datça Devlet Hastanemiz. Hiçbir uzman hekimi uzun süre Datça Devlet Hastanesinde görevlendirmek mümkün olmuyor çünkü alet edevat, yardımcı sağlık personeli yetmezliğinden dolayı sürekli, geçici görevlendirilmelerle idare edilen bir hastanemiz. Datça'ya geçici görevlendirme yapıldığı zaman, Milas, Fethiye ya da başka yerde işler aksıyor, bütün bunlar istifaları tetikliyor. Sizi, Türk Tabipleri Birliğinin istifaların devam etmesi hâlinde sağlık kaosu yaşanacağı uyarısını ciddiye almaya davet ediyorum" diye konuştu.

"PERSONEL EKSİKLİĞİ GİDERİLECEK Mİ?"

"Sayın Bakan, Muğla'nın yerleşik nüfusu 1 milyonu aşıyor, yazın nüfusumuz 5 milyonu buluyor. Görüştüğümüz sendikalar ve tabip odamızdan edindiğim bilgilere göre, temizlik işçisinden başhekimine kadar, daha fazla özellikli, nitelikli hizmet vermek için çaba gösteren ve bölgedeki tüm sevklerin geldiği Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi üç ay önce 19 ameliyat masasından ancak 7'sini kullanabiliyordu ve vatandaşlarımız mağdur oluyordu. Şu an için 10 masa kullanıyor, en az 5 masa daha açılmasına ihtiyaç var; hemşire, temizlik personeli ve teknik eleman eksikliği yüzünden açılamayan bu masaların eksiklikler giderilerek acilen açılmasını talep ediyoruz."

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 17:01

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER