DALAMAN ESKA EVLERİ HAKKINDA SKANDAL İDDİA!

Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde bulunan ve yapıldığı tarihten bu yana tartışmalarıyla ön plana çıkan 'Eska Evleri' hakkında gazetemize ihbarda bulunan duyarlı vatandaşlar, Eska Evleri'nde yeni bir imar skandalı olduğunu iddia etti. İddialara göre, villaların yapı kayıt belgesindeki görüntüsü ile sonradan yapılan tadilatlar arasında farklılıklar var.

DALAMAN ESKA EVLERİ HAKKINDA SKANDAL İDDİA!

Dalaman'ın tartışmalarıyla ünlü 'Eska Evleri' olarak bilinen villa projesinde aradan yıllar geçmesine rağmen sorunlar devam ediyor. Gazetemiz Haber48'e yapılan ihbarlar doğrultusunda elde edilen bilgilere göre; 'Eska Evleri'nden yirmi civarında villa satın alan bir vatandaş yenileme çalışması yaptırmış ve villaların yapı kayıt belgesindeki metre kare oranına sadık kalmış. Ancak villaların yapı kayıt belgesinde sunulan fotoğraflardaki villa görünümü ile villaların yenilemeden sonraki görüntüsü arasında bariz farklılıklar oluşmuş. Yapılan çalışma yasaya aykırı olduğu için yapılan imara aykırı düzenlemeler bazı vatandaşlar tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne şikayet edilmiş. 

İmara Aykırı Yapılan Düzenlemeler Sadece Şikayet Edilen Villalar İle Sınırlı Değil

İhbarda bulunan vatandaşlar, 'Eska Evleri' olarak bilinen villalardaki imara aykırı tadilat ve düzenlemelerin sadece şikayet edilen villalar ile sınırlı olmadığını belirterek, neredeyse her villada buna benzer düzenlemeler yapıldığını ve yapılan düzenlemelerin yine villaların yapı kayıt belgesinde belirtilen görüntüsünün dışına çıktığını belirtiyor.

İmara aykırı yapılan düzenlemeler arasında villaların çatılarıyla ilgili çalışmalar, odaya çevrilen ve/veya odaya dahil edilen balkonlar bulunuyor. 

Cezası Ağır

Edinilen bilgilere göre, imara aykırı villaların 'aykırı' olarak yapılan bölümlerinin yıkılması ve yapı kayıt belgelerindeki fotoğraflarına uygun olarak yeniden yapılması, kanuna aykırı her bir villa için de yaklaşık 100 bin TL civarında bir para cezası uygulanması gerektiği öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Konuya Dahil Oldu

Eska Evleri hakkında yapılan şikayet üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün, şikayet edilen villalar hakkında inceleme başlattığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 21:01

Haber48


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7