DSP Muğla İl Başkanı Aşkar'dan Çimento Fabrikası Eylem Çağrısına Destek

Demokratik Sol Parti (DSP) Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Menteşe Kent Konseyi, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi ve Deştin Çevre Platformu’nun, özel bir firma tarafından kurulmak istenen Entegre Çimento Fabrikası’na karşı başlattıkları eylem çağrısına, destek verdiklerini açıkladı.

DSP Muğla İl Başkanı Aşkar'dan Çimento Fabrikası Eylem Çağrısına Destek

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Deştin Mahallesi ile Menteşe İlçesi’ne bağlı Bayır Mahallesi arasına özel bir firma tarafından kurulmak istenen, Entegre Çimento Fabrikası’na karşı; Menteşe Kent Konseyi, MUÇEP Menteşe Meclisi ve Deştin Çevre Platformu eylem çağrısı yaptı. DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, “Muğla’mızın hiç bir yerinde yeni bir kirletici tesis olan, çimento fabrikası istemiyoruz” açıklamasına destek verdiklerini söyledi.

“ÇAĞRIYI DİKKATE ALIYORUZ”

Başkan Aşkar, “Kurulması düşünülen Entegre Çimento Fabrikası, doğaya ve yöre insanına telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği bilim insanlarının raporlarıyla kanıtlandı. Köylülerimiz, davayı kazandı ve dava 2016 yılında kesinleşti. Ancak firma ikinci ÇED raporu ile fabrikayı kurmak için çalışmalarını sürdürmüş ve kurulum aşamasına gelmiştir. STK’larımızın yapmış olduğu çağrıyı dikkate alıyoruz. Biz de DSP İl Teşkilatı olarak, yapılan açıklamada özellikle vurgulandığı gibi ‘Yıllardır termik santrallerin havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmesi, tüm canlıları ve insanımızı zehirlemesi yetmezmiş gibi yöremizde ve Muğla’mızın hiç bir yerinde yeni bir kirletici tesis olan çimento fabrikası istemiyoruz.’ 25 Aralık 2021, Cumartesi günü saat 12:30 da Muğla Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda yapılacak programa katılacağız” dedi.

Kaynak: Bultenler

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 13:42

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER