Engelsiz Yaşam Platformu “Engelsiz Eğitim” İçin Buluştu

Muğla Engelsiz Yaşam Platformunu oluşturan dernek yöneticileri ve üyeleri, Engelliler Haftası sebebiyle İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'yi ziyaret etti.

Engelsiz Yaşam Platformu “Engelsiz Eğitim” İçin Buluştu

Muğla Engelsiz Yaşam Platformunu oluşturan “Muğla Zihinsel Engelliler Derneği", “Datça Engelim Olmayın Derneği”, “Bodrum Gören Kalpler Derneği” yönetici ve üyeleri; Engelliler Haftası sebebiyle Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’yi ziyaret ettiler. 
Ziyaret kapsamında İl Milli eğitim müdürlüğü toplantı salonunda Milli Eğitim Müdürü Töre ile bir araya gelen platform üyeleri eğitim konusunda engelli bireylerin sorunlarını ve beklentilerini konuştular.

Muğla engelsiz yaşam platformunun yaptığı çalışmaları sunan dernek üyeleri, Milli Eğitim ile işbirliğinin önemine değindi. 

Öğrenciler için her İlçede Bir Komisyon

Ziyaretten memnuniyetini dile getiren Milli Eğitim Müdürü Töre, “Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere verilen eğitim kalitesini artırmaya yönelik uygulamalarımız devam ediyor. İhtiyaç duyulan okullarımızda destek eğitim odası açılması çalışmalarına ağırlık vermekteyiz. Yine engelli öğrenciler ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için her ilçede bir komisyon belirleyerek idarecilere, öğrencilere, velilere, öğretmenlere ve personele yönelik çalışma planlıyoruz.

Engelliler için Meslek Edindirme ve İstihdam Projesi

Ayrıca engelli bireylerin meslek sahibi olmaları ve sonrasında istihdam edilmelerine yönelik bir proje planlıyoruz. Okullarımızda açmış olduğumuz destek odaları ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitim ortamlarındaki yaşam konforlarını yükseltiyoruz. Engelin hayatlarının devamına engel olmaması adına öğrencilerimiz için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz ile Özel Eğitim Meslek Okullarımızda vermiş olduğumuz eğitimlerle ve Halk Eğitim Merkezlerinde açmış olduğumuz meslek edindirme kursları ile onların toplumsal yaşama katılımlarını destekliyoruz. Engelli ve engelsiz bireylerin bir arada saygı, sevgi, hoşgörü içinde yaşayabileceği ortak yaşam alanlarının oluşması, engelli bireylerinde yaşam içinde aktif bir şekilde yer alması en büyük dileğimizdir.” dedi."Kurumlarımıza Bir Çok Görev Düşüyor"

Engelsiz Yaşam Platformu Koordinatörü Dilek Dündar, “Engelli öğrencilerimizin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, onları desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri ortadan kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek herkesin sosyal sorumluluğu. Kurumlarımıza bu anlamda bir çok görev düşüyor. Özellikle engelli öğrencilerimizin eğitim ortamlarını ve onların ileriki yaşamlarında topluma katılımlarını konuşmak için İl Müdürü Pervin hanımla ile bir araya geldik. Bu buluşma bizler için çok önemliydi. Kendisine misafirperverliği için ve destekleri için tüm üyelerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sıcak bir havada geçen toplantı fotoğraf çekimi ile son buldu.
 

Tolga GÜNGÖR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1