İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Muğla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında yapıldı.

İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Muğla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu ToplantıMuğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında yapıldı.

Toplantıda önemli açıklamalar yapan Muğla Valisi Esengül Civelek, "Muğla’da iş gücüne katılım ve istihdam oranlarının Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir konumda" dedi. Vali Civelek, Muğla’daki istihdamın geliştirilmesi için alınacak kararlar ve yapılacak uygulamalar konusunda İl İstihdam Kurulu'nca değerlendirmeler yapmak üzere bir araya geldiklerini belirtti.

2019 YILINDA 4 BİN 404 KİŞİYE KALICI İSTİHDAM

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, 2019 yılında İŞKUR tarafından 44 bin 393 iş arayan ve danışan görüşmeleri yapıldığını ifade ederek toplam 5 bin 831 kişiye iş arama becerileri eğitimi verildiğini belirtti. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 17 bin 564 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini aktaran Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sarıyerli, 2019 yılı İş Başı Eğitim Programı kapsamında 4 bin 404 kişinin kalıcı istihdam edildiğini ifade etti.

Mesleki Eğitim Kursları, Girişimcilik Eğitim Programları hakkında bilgilerin verildiği toplantıda; 5 bin 829 kişinin İşbaşı Eğitim Programı, 796 kişinin Mesleki Eğitim Kursları ve 494 kişinin Girişimcilik Eğitiminden faydalandığı ifade edildi.

İŞ KULÜBÜ PROJESİ

Toplantıda; işsizlikle mücadele ve dezavantajlı grupların istihdama kazandırılması amacıyla hayata geçirilen “İş Kulübü Projesi” ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yeniden canlandırılması amacıyla açılacak kurslar hakkında da katılımcılara bilgiler verildi. Cumhurbaşkanlığının 180 günlük eylem planı kapsamında ülke genelinde en çok işe yerleştirme yapan firmaların katılım sağladığı sanal istihdam fuarının ayrıntılarının anlatıldığı toplantı karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen Muğla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı'na, Vali Esengül Civelek, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi, Olcay, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Arslan, Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1