Makine Mühendisleri Odası Maraş Katliamını Unutmadı!

Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği tarafından Maraş Katliamı'nın 41'inci yılında basın açıklaması yapıldı.

Makine Mühendisleri Odası Maraş Katliamını Unutmadı!

41 yıl önce Kahramanmaraş'ta yaşanan ve 100'den fazla insanın ölümüne yol açan Maraş Katliamı sebebiyle, Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği tarafından Maraş Katliamı'nın 41'inci yılında basın açıklaması yapıldı.

Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği'nin açıklamasında, "Halkları birbirine düşürmek isteyenlere inat savaşa karşı barışı, eşitsizliğe karşı adaleti, şiddete karşı kardeşliği, sömürüye karşı emeği savunmaya devam edeceğiz" denildi.

"Onların Eline Bırakma, Beni Sen Öldür"

Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Münnami Özyurt, "Bir kadının namusunu korumak için kocasına “Onların eline bırakma, beni sen öldür “ dediği yerdir Maraş. Bundan tam 41 yıl önce Maraş‘ta tarihimizin en korkunç katliamlarından biri yaşandı. 19 Aralık 1978 gecesi Maraş Çiçek Sineması‘nda karanlık kişilerce patlatılan bomba, katliama giden olayların ilk adımı oldu. Mezhep ayrılığını körükleyerek başlatılan ve günlerce süren çatışmalarda resmi kayıtlara göre 111 kişi öldü, binlerce kişi yaralandı; evler, işyerleri yakıldı.

Gruplara ayrılan silahlı, sopalı, baltalı saldırganlar, ilericilerin ve Alevilerin evlerine, dükkanlarına saldırdılar, ateşe verdiler. Ele geçirdiklerini kadın ve çocuk demeden öldürdüler. O gün yaşananlar, dün yaşanmışçasına aklımızda. Biz, katliamın arkasındaki gerçek sorumluları biliyoruz. Onlar, hala halkları birbirine düşürmek, emeği sömürmek, “bir arada yaşam” inancını yok etmek için işbaşındalar. Ama onlara inat biz, savaşa karşı barışı, eşitsizliğe karşı adaleti, şiddete karşı kardeşliği, sömürüye karşı emeği savunmaya devam edeceğiz" dedi."Unutulmamaları için Anlatıyoruz, Anlatmaya Devam Edeceğiz"

Açıklamanın devamında: "Bizler biliyoruz ki, şiddet kullanmayı savunanlar ve sömürücü, baskıcı politikalar var oldukça; etnik, dinsel, mezhep farklılıklar temelinde ayrımcılığı, düşmanlığı körükleyen zihniyetler de var olmaya devam edecektir. Karanlık politik amaçlar için farklılıkların düşmanlığa çevrilmesinin şartları ancak savaşın, şiddetin, gericiliğin son bulduğu eşitlikçi, özgür, demokratik bir toplumda ortadan kalkabilir. Bizler, toplumsal hafıza diri kalsın diye, bir daha bu katliamlar yaşanmasın diye, katliamlarda ölen insanlar unutulmasın diye anlatıyoruz ve anlatmaya devam edeceğiz.

Bizler, katliamların, sömürünün, baskının, yolsuzlukların olmadığı özgür, demokratik bir ülke için; karanlığa karşı aydınlığı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, ırkçılığa karşı kardeşliği, savaşa karşı barışı, baskı ve zora karşı özgürlük ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Türkiye tarihinin en karanlık olaylarından biri olan Maraş katliamını unutmadık, unutturmayacağız" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 17:07

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7