Mehmet Uğur Terzioğlu, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Yaşamını Yitirdi

Türk Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Uğur Terzioğlu, hayatını kaybetti.

Mehmet Uğur Terzioğlu, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Yaşamını Yitirdi

Milas’ın yetiştirdiği uluslararası düzeyde en ünlü işadamlarından Uğur Terzioğlu tedavi gördüğü Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

UĞUR TERZİOĞLU KİMDİR?

1930’lu, 40’lı yıllarda Milas’ın en büyük tüccarı ve sanayicisi olan Mustafa Zeki Terzioğlu ile Nilüfer Terzioğlu’nun tek oğulları olarak 20 Ekim 1933’te Milas’ta doğan Uğur Terzioğlu, babasının ölümü üzerine17 yaşındayken işleri üstlenmek durumunda kaldı. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in övgüsünü ve desteğini kazandı. Terzizade Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Kimyagerler A.Ş.’de genel müdürlük yapan Uğur Terzioğlu daha sonra İtalya’ya gitti. İtalya’da arkadaşlarıyla birlikte Filmcentre adlı bir şirket kurarak sinema dünyasına giren Uğur Terzioğlu dünyanın dört yanına sinema filmleri gönderdi. “Spagetti Western” denilen İtalyan kovboy film tarzını yarattı. O sıralarda Türkiye’de film ithal edecek döviz olmadığı için çimento, mermer takası yaparak filmlerin satışını yaptı. Şirketini büyüttü ve dünyanın önde gelen firmaları arasına sokmayı başardı. İtalya’dayken dönemin Başbakanı Turgut Özal’dan aldığı davetle İtalyanların Türkiye’de otoyol yapımı işine girmelerini sağladı. Bu işte dünyanın en büyük inşaat şirketlerinden birisi olan Astaldi’nin uzun süre koordinatörlüğünü yaptıktan sonra bu firmanın başdanışmanı oldu.

1985 yılında İtalya’da Filmcentre adlı şirketi kurdu. Standard A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve AstaldiS.p.A. Genel Koordinatörü oldu. EPS Holding Yönetim Kurulu Başkanı, (1994-1995) TABA Amcham Yönetim Kurulu Başkanı, (1995-1996) Taba Amcham Yönetim Kurulu Üyesi (1996-2012) Taba Amcham Genel Başkanı, Kanada Ticaret Odası (Yönetim Kurulu Üyesi) oldu. TESEV’in kurucu üyesi de olan Uğur Terzioğlu aynı zamanda İtalyan Ticaret Odası ve Fenerbahçe Kulübü’nün de üyesidir. Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin (TABA) Başkanı da olan Uğur Terzioğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un düzenlediği yedi kıtadan özel olarak seçilen 25 ülkenin 25 temsilcisiyle birlikte katılacağı toplantıya Bakan Clinton’un özel konuğu olarak katıldı.

İngilizce ve İtalyanca bilen Terzioğlu, 1995 yılında Fransız Cumhurbaşkanlığı Şövalyelik Nişanı ve 2005 yılında MPEA (US) Certificate of Merit Ödülü, 2006 yılında da İtalyan Cumhurbaşkanlığı Şövalyelik Nişanı ile ödüllendirildi.

Kaynak: Bultenler

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});