MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: BİZ YAPMADIK BAKANLIK YAPTI

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayı su faturalarının kesiminden sonra, özellikle sosyal medyada oluşan "suya zam" algısına yönelik bir açıklama yayımladı.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: BİZ YAPMADIK BAKANLIK YAPTI

Muğla Büyükşehir Belediyesi, özellikle sosyal medyada oluşan "suya zam" algısına yönelik bir açıklama yayımladı. Yayımlanan açıklamada, Muğla'nın 13 ilçesinde Kasım ayı su faturalarında yer alan "İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli" ücretinin Büyükşehir Belediyesi'yle alakalı olmadığı belirtilirken, söz konusu ücretin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sonucu bakanlık tarafından zorunlu kılınmış bir uygulama olduğu ifade edildi. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan açıklama şu şekilde;Kamuoyunun Dikkatine

Muğla genelinde 13 ilçemizde Kasım ayı su faturalarında "İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli" adı altında hizmet bedeli tahakkuk ettirilmiştir. Söz konusu tarife Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın "Atık su alt yapı ve evsel katı atık bertaraf tesis tarifelerinin belirnlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik" gereğince bir zorunluluk olması sebebiyle su faturalarına yansıtılmıştır. 

Tarifeler yine aynı yönetmelik gereğince ilçe belediye meclislerince oluşturulmakta, mevzuat kaynaklı zorunluluk gereğince, su faturalarıyla tahsil edilen ücretler ilçe belediyelerimize aktarılmaktadır.

Su faturalarında görülen artış yukarıda anlatılan hususla alakalı olup, Büyükşehir Belediyemizce su ve atık su bedeli tarifelerimizde herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1