Muğla Büyükşehir'in 2016'da Hazırladığı Tuzla Sulak Alanı Projesi Reddedilmiş

Muğla’nın Milas İlçesi Tuzla sulak alanında Ali Ağaoğlu tarafından yapılması planlanan ve içinde konut, AVM gibi yapıların yer alacağı projeye Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından dava açılmıştı. Binlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve ekolojik çeşitliliği ile bir doğa harikası olan Tuzla Sulak Alanı için Ekoturizm projesinin Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında Orman Su İşleri Bakanlığına sunulduğu, projenin Bakanlık tarafından reddedildiği öğrenildi.

Muğla Büyükşehir'in 2016'da Hazırladığı Tuzla Sulak Alanı Projesi Reddedilmiş

Tuzla Sulak alanını koruyacak projenin 2016 yılında reddedilmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, proje ile ilgili dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan 2017 yılında tekrar proje için talepte bulundu. Ancak bakanlığın projeyi kendilerinin yapacağını söyleyerek bu talebi de reddettiği ortaya çıktı. 2017 yılında Bakanlıktan belediyeye gönderilen yazıda, “Tuzla Gölü Sulak Alan Yönetim Planı Projesi, Tuzla Gölü Sulak Alan alt havzası biyolojik çeşitlilik araştırması projesi 2013 yılında tamamlanmış olup yönetim planı çalışmaları ise alanın tesciline müteakip gerçekleştirilecektir” denilerek belirtilen sorunların da çözüleceği vurgusu yapıldı.

BELEDİYENİN PROJESİNDE NELER VARDI?

Projenin, sulak alanda bulunan dolgu yol nedeniyle su sirkülasyonunun sağlanamadığı, kirlenmenin arttığı ve biyolojik çeşitliliğin azalmasına sebep olduğu nedenleriyle hazırlandığı, projede ekolojik çalışmaların yanı sıra, kuş gözlem kuleleri, doğa eğitim merkezi, seyir terasları, yöresel ürün satış yerleri bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

MUHAMMET TOKAT'IN AÇIKLAMASI 'CHP'DE AĞAOĞLU ÇATLAĞI' YORUMLARINA NEDEN OLMUŞTU

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ali Ağaoğlu'nun projesine karşı çıkarken, Oda Tv tarafından yapılan haberde Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın “Karşı durulmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Milas, turizm potansiyeli çok yüksek bir ilçe. Bu potansiyelin hayata geçirilmesi noktasında ana noktalarda hassasiyetleri göstererek bizim bir karar üretmemiz gerekiyor” dediği belirtilerek CHP'de Ağaoğlu çatlağı başlığı atılmıştı.

Kaynak: AltarZeyhan

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});