MUĞLA'DA KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI HAVADAN MÜDAHALE

Muğla'da yabani hayvanlardan kaynaklı kuduzun önüne geçmek için Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü havadan aşılama çalışmalarına başladı.

MUĞLA'DA KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI HAVADAN MÜDAHALE

Muğla'da yabani hayvanlardan kaynaklı kuduzun insan veya evcil hayvanlara bulaşmasını engellemek için, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aşı kapsülleri bulunan yemleri hastalığın yoğun olarak görüldüğü bölgeye havadan bırakıyor. Bakanlığın 2019 yılında başlattığı "Türkiye'de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini" projesi kapsamında, 225 bin kilometrekarelik alana aşılı yemler bırakılıyor.

Proje kapsamındaki uygulama hakkında konuşan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, "Bakanlığımızca yaban hayatı kaynaklı kuduz mihraklarının kontrol altına alınması amacıyla "Türkiye' de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi" kapsamında 2014, 2015 ve 2016 yıllarında 105 Bin kilometrekare alanda yaban hayatına yönelik havadan aşılama çalışması yapıldı. 2019 yılında ise "Türkiye'de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini" adlı yeni proje ile de kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü, 225 Bin kilometrekarelik alanda, 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere başlatılan havadan aşılama çalışması olarak yürütülüyor. Söz konusu proje ile hastalığa duyarlı hayvanlar aynı anda bağışık hale getirilerek, evcil hayvanlar ile yabani hayat arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor.Bu kapsamda kampanyada kullanılacak aşıların çevresinde bulunan köfte şeklindeki yem; balık ve hayvan yemi ile parafin ve yağdan yapılmıştır. Aşı plastik bir kapsülün içinde alüminyum folyo ile kaplanmış halde köftenin ortasında yer alıyor. Bu karışım tilkiler için çok cazip olup, çok uzak mesafeden bile aşılı yemin kokusunu alabileceklerdir" ifadelerini kullandı.AŞI YEMLERİNİN BULUNMASI DURUMUNDA TEMASTAN KAÇININ

2019 yılı Aşılama Kampanyasının ilk ayağının geçtiğimiz Nisan'da yapıldığını hatırlatan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Sonbahar Aşı Kampanyası kapsamında uçaktan aşı atılmasına 19 Eylül 2019 tarihinde başladığınıbelirterek, kampanya süresince kullanılacak aşı yemlerini vatandaşların bulmaları halinde bu yemlerle temastan kaçınmalarını ve özellikle çocuklarını bu konuda uyarmaları gerektiğini ifade etti.

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7