Muğla Eğitim Sen'den Ülkü Ocakları Logolu Nutuk'a Tepki

“Ataya Selam Olsun” projesi kapsamında okullara dağıtılan Nutuk'un kapağında Ülkü Ocakları'nın logosunun kullanılmasına Muğla Eğitim-Sen tepki gösterdi.

Muğla Eğitim Sen'den Ülkü Ocakları Logolu Nutuk'a Tepki

Türk Eğitim Sen ile Milas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Ataya Selam Olsun” isimli projesi kapsamında okullara 7 Bin 400 adet Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz eseri Nutuk dağıtılmıştı. Nutuk'un kapağında ve giriş bölümünde Ülkü Ocakları'nın logosunun kullanılması ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye atıfta bulunulması Muğla Eğitim Sen tarafından tepki ile karşılandı.

Muğla Eğitim Sen tarafından yapılan basın açıklamasında "Ülkü ocakları, Türk Eğitim Sen ve Milas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işbirliğinde “Ataya Selam Olsun” isimli proje düzenliyorlar. Proje; ortak değerimiz olan ve kimsenin itiraz etmeyeceği Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unu 7 Bin 400 ortaokul öğrencisine dağıtmak ve okunmasını sağlamak. Projenin buraya kadar olan kısmına hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının itirazı olamaz." ifadelerine yer verildi.

"VELİLERDE CİDDİ RAHATSIZLIK YARATTI"
"Ancak gerek kitabın kapağında bir siyasi partinin gençlik kolları işlevindeki örgütün logolarının kullanılması, gerek ön sözdeki yazının içeriği ve gerekse bir siyasi partinin genel başkanına atıfta bulunularak övülmesi; Atatürk’ün Nutku’nun okunmasının sağlanmasından öte bir siyasi partinin yan kuruluşu olan Ülkü Ocaklarının propagandasına dönüşmüştür. Dolayısıyla okullarda çalışan öğretmen ve eğitim çalışanlarında, velilerde ciddi rahatsızlık yaratmıştır."

"ÇOCUKLAR SİYASAL OLARAK İSTİSMAR EDİLDİ"
"Bu davranış daha önce gündeme gelen dinci vakıf ve derneklerin okullardaki faaliyetlerini başka bir aşamaya taşımış, başka siyasi faaliyetlerin okullarda yapılmasına davetiye çıkarmaktadır. Okullara bu tür siyasi faaliyetler kesinlikle sokulmamalıdır. Ulu önderin kitabı Nutuk’un öğrencilere ulaştırılmasında pek çok başka alternatif yol ve yöntem değerlendirilebilecekken bu projeyi Ülkü Ocaklarının okullarda faaliyet ve propaganda yapmasının aracı haline getirmek en hafif ifadeyle iyi niyetli bir girişim değildir. Bu faaliyetin adı açıkça çocukların siyasal olarak istismar edilmesidir."

Burcu Keskin

YORUM EKLE
YORUMLAR
tuğrul
tuğrul - 1 yıl Önce

hayırdır niye rahatsız oldun eğitim sen? siz hdpkk lılarla kol kola gezip Atatürkçülüğü unuttuğunuz için ülkü ocakları eğitim ve kültür vakfının bu çalışması niye rahatsız etti sizi.Ben kendimi bildim bileli chpye oy verdim bir Atatürkçü olarak ama artık pkk ile kol kola gezen chp ye oy moy yok.ülkücüleri tebrik ediyorum.helal olsun.

SIRADAKİ HABER

banner8

banner7