Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Binası Depreme Dayanıksız Çıktı!

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binasının depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıktı.

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Binası Depreme Dayanıksız Çıktı!

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binasının depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıktı. Müdürlük tarafından hazırlatılan teknik raporda, “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018 hükümlerine göre, yapılan analiz sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, hizmet binasının yıkılmasının uygun olduğu değerlendirilmiştir” denildi.
Dünyada turizmin gözbebeği konumunda olan, 1500 kilometre kıyı sahil şeridine sahip ve her yıl yaklaşık 3 milyon yerli yabancı turistin ağırlandığı Muğla’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personellerinin depreme dayanıksız binada çalışması şok etkisi yarattı. Müdürlük tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne hazırlatılan ‘Deprem Performans Analiz Raporu’nda binanın personel güvenliği açısından tahliye edilerek boşaltılmasının uygun olduğu ifade edildi.

Yapının riskli olduğunun ifade edildiği raporda, “Binanın 40 yılın üzerinde olması, kat sayısı, kat planları, yapıya ait malzeme bilgileri ve TBDY-2018 hükümlerine göre yapılan analiz sonuçları göz önünde bulundurulduğunda hizmet binasının yıkılmasının uygun olduğu değerlendirilmiştir. Konuyla ilgili tarafımızca yerinde yapılan incelemeler neticesinde, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binasının 2018 yılında çıkan deprem yönetmeliğine göre performans düzeylerinin sınırlı hasar performans düzeyini sağlamadığı ve söz konusu yapının riskli olduğu anlaşılmıştır denildi.

MALİYET ÇALIŞMASI YAPILMASI, YIKILMASI ÖNERİLEN BİR BİNA İÇİN GEREKSİZ

Binanın yıkılması gerektiğinin ifade edildiği raporda, şu ifadelere yer verildi; “Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binasını personel güvenliği açısından tahliye edilerek boşaltılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Binaların yangından korunma hakkındaki yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan mimari projesi vaziyet planında yangın merdiveni tasarlanmış olsa da, bahsi geçen nedenlerden dolayı Muğla İl Kültür turizm Müdürlüğü hizmet binası ile ilgili olarak yangın yönetmeliği çerçevesinde herhangi bir maliyet çalışması yapılmasının yıkılması önerilen bir bina için bu aşamada gereksiz maliyet olduğu düşünülmektedir.”

Cavit Akgün

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1