"Tarlanıza Geliyoruz" Projesi Hayata Geçirildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi “Tarlanıza Geliyoruz” projesini hayata geçirdi.

"Tarlanıza Geliyoruz" Projesi Hayata Geçirildi

Büyükşehir Belediyesi Tarlanıza Geliyoruz Projesi kapsamında Muğla'yı 5 bölgeye ayrırken pilot bölge olarak Menteşe, Kavaklıdere, Ula ve Yatağan İlçelerinin yer aldığı 1. Bölge seçildi. Birinci bölgede gelen talepler doğrultusunda 200 üreticinin arazisine gidilerek ürünlerin yetiştirilmesi ile ilgili gerekli bilgiler verildi.

Üreticilerden Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne gelen talepler doğrultusunda alanında uzman personeller ekimin yapılacağı araziye giderek çiftçinin yetiştirdiği bitkilerin hastalık-zararlı ve besin eksikliği konularında incelenerek yetiştiricilik ve zirai mücadele konularında bilgiler veriyor. Bunun yanı sıra ziyaret edilen arazilerden toprak numuneleri alınıp yine Büyükşehir Belediyesi’ne ait Toprak Bitki ve Sulama Suyu Analiz Laboratuvarı'nda analiz edilerek çıkan sonuca göre bir yıllık ilaçlama ve gübreleme reçeteleri oluşturuluyor. Ayrıca farklı bölgelerde yayılan bitki hastalıklarıyla nasıl mücadele edileceği hakkında bölge halkına bilgi verilerek tarımsal üretimin aksamaması sağlanıyor. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, tarımsal üretimin arttırılmasının, üreticinin desteklenmesinin sadece Muğla için değil tüm ülke için önem arz ettiğini belirterek bu bilinçle projeler ürettiklerini söyledi. Tarımsal üretimin her sürecinde üreticilere destek olduklarını söyleyen Başkan Gürün, “Öncelikle kurmuş olduğumuz analiz laboratuvarımızda ekim yapılacak araziyi analiz ederek orada hangi tür üründen dönüm başına en çok gelir elde edilir ve hangi katma değeri yüksek ürün burada yetişebilir bunu tespit ediyoruz. Daha sonra arazinin ekimine hazırlanması için ziraat mühendislerimiz toprakta eksik olan mineralleri belirleyerek üreticimizi bilgilendiriyor. Daha sonra sağladığımız tohum desteklemeleri ile ekim yapılıyor. Ve hayata geçirdiğimiz “Tarlanıza Geliyoruz” Projemiz ile ürünleri yetişme sürecini yakından takip edip hasada kadar kontrolünü sağlıyoruz. Hasadın ardından da iş birliği yapmış olduğumuz tarımsal kooperatiflerle ürünlerin pazarlanmasına yardımcı oluyoruz. Toprağın hazırlanmasından ürünün pazarlanmasına kadar üreticilerimize destek olmayı sürdürüyoruz. Muğlamızda nüfusumuzun yüzde 60’nın yaşadığı kırsalda verimli topraklarımızı üreticilerimizle birlikte ekmeye, üreticimizi tekrar milletin efendisi yapmak için hizmet ve projeler üretmeye devam edeceğiz. Çünkü Muğla’da büyük bir aileyiz ve bu şehirde yaşamaktan ve bu şehre hizmet etmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7