Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı: Tek Ödeme Şeklinde Maaşlara Zam Yapılmasını İstiyoruz

21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla Türk Sağlık-Sen Şubesince açıklama yapılarak, sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımların atılmadığına dikkat çekildi. Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Uğur, 21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı: Tek Ödeme Şeklinde Maaşlara Zam Yapılmasını İstiyoruz

Sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımların atılmadığını vurgulayan Başkan Uğur, “Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz” dedi.

Uğur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Anne ve bebek sağlığının cefakar sağlık çalışanları Ebe Arkadaşlarımızın 21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun diyoruz. Önemli gün ve haftaların tam anlamıyla kutlanmasının ise sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Ne yazık ki sağlık çalışanları pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayanlar oldular. Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner sermaye ile ekonomilerinde çok ciddi kayıplar yaşadılar. Alkışların yerine hakların verilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamamıza rağmen sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı.”

“REFAH PAYI VE ENFLASYON FARKININ ÖDENMESİ HAYATA GEÇMELİ”

Tek ödeme şeklinde zam istediklerini belirten Başkan Uğur, “Tüm bunların üstüne toplu sözleşmede 2 yıl için imza atılan zam oranının 3 ayda tüm ekonomik değerin yitirmesi de eklenince bu durumun mutlaka düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra ihtiyaç olduğunu ifade ediyoruz. Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz. Ücretlerin reel olarak artması için ek zammın yanı sıra refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi uygulamaları da hayata geçmelidir. Ekonomik hakların yanı sıra sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır. Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe gibi istihdam modelleri terk edilmeli ve kamuda bu istihdam modelleri ile görev yapan tüm çalışanlar kadrolu memur olmalıdırlar.”

“BİZ ÖNERİLER SUNUYORUZ, ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

İstedikleri şartları söyleyen Mehmet Uğur, “Anne ve bebek sağlığı hizmetini yürüten ebe arkadaşlarımızın kreş mağduriyeti sonlandırılmalı, aile yaşamlarını etkileyen çalışma şartları düzeltilmelidir. Sağlık çalışanlarının, ebe arkadaşlarımızın özveri ile yürüttükleri sağlık hizmetinin karşılığında onlara mali, özlük ve sosyal haklar açısından daha iyi şartlar mutlaka sağlanmalıdır. Kamuda görev yapan 55 Bin ebe arkadaşımız bunu fazlasıyla hak etmektedirler.  Biz öneriler sunuyoruz, çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz. Tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: SosyalMedya

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});