Yüksel Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin kesin aday listesini internet sitesinde açıkladı.

YSK, seçimlere yönelik siyasi partiler tarafından verilen aday listelerine yapılan itirazları inceleyerek kararını verdi.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan milletvekili kesin aday listesine göre, Cumhur İttifakı’na bağlı partiler tüm seçim bölgelerinde aday çıkarttı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ile Yeniden Refah Partisi (YRP) 87 seçim bölgesinde yarışa girecek.

AK PARTİ’NİN ADAY LİSTESİNDE ÜÇ İSİM DEĞİŞTİ

AK Parti’nin milletvekili aday listesinde, İstanbul ve Samsun seçim çevresinden üç isim değiştirildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul 3. Bölge 8. sırada aday gösterildi.

İstanbul 3. Bölge seçim çevresinde 8. sırada aday gösterilen Necmi Kadıoğlu’nun yerine AK Parti MKYK üyesi ve eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul 1. Bölge seçim çevresinde 33. sırada aday gösterilen Mustafa Naim Yağcı’nın yerine de Muhammet Enes Savaş aday yapıldı.

Samsun seçim çevresinde 8. sırada aday gösterilen Kadir Kayan’ın yerine ise Uğur Etli’nin adaylığı açıklandı

MİLLET İTTİFAKI LİSTELERİ

Millet İttifakı’nda ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti 16 ilde tek liste ile seçime girecek. 16 ilin 9’unda CHP, 7 ilde ise İYİ Parti tek başına seçime girecek. Böylece CHP 80 seçim bölgesinde, İYİ Parti ise 78 seçim bölgesinde yarışacak.

16 ilde tek liste ile seçime girecek CHP ve İYİ Parti, bu illerdeki oy pusulalarında, parti logosunun üstünde Millet İttifakı logosunun da yer alması talebiyle YSK’ya başvurdu. Ancak, YSK başvuruyu reddetti.

CHP Genel Başkanı Muharrem Erkek, YSK’nın kararına “Maç başladıktan sonra yeni kurallar getiriyorlar.” diyerek tepki gösterdi. Erkek, “İYİ Parti ile işbirliği yaptığımız 16 ilde Millet İttifakı unvanını kullanmamıza müsaade etmiyorlar. Yüksek Seçim Kurulu bu kararı 7’ye 4, oy çokluğuyla aldı. Ve yasal dayanağı olmayan bir karardır. Maç başladıktan sonra yeni kurallar getiriyorlar.” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu, muhalefetin milletvekili adayı olan bakanların istifa etmesi, etmemeleri halinde ise adaylıklarının kabul edilmemesi yönündeki başvurusunu da reddetti. Kararda, bakanların atanma usullerinin farklı olması ve Meclis’te yemin etmeleri nedeniyle kamu görevlisi sayılamayacakları vurgulandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra kabinede yer alan 16 bakan AK Parti listelerinden milletvekili adayı olmuştu.

FECİ KAZA! ARAÇ SÜRÜCÜSÜ YANARAK CAN VERDİ FECİ KAZA! ARAÇ SÜRÜCÜSÜ YANARAK CAN VERDİ

YSK’nın internet sitesinde açıklanan milletvekili kesin aday listesi şu şekilde;

Buna göre, Adalet Birlik Partisi 47, Adalet Partisi 67, AK Parti 87, Anavatan Partisi 63, BBP 87, CHP 80, Genç Parti 72, Güç Birliği Partisi 59, Hak ve Özgürlükler Partisi 87, Halkın Kurtuluş Partisi 87, İYİ Parti 78, Memleket Partisi 87, Millet Partisi 87, MHP 87, Milli Yol Partisi 49, Sol Parti 87, Türkiye İşçi Partisi 54, Türkiye Komünist Hareketi 87, Türkiye Komünist Partisi 87, Vatan Partisi 87, Yeniden Refah Partisi 87, Yenilik Partisi 74, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 87, Zafer Partisi 75 seçim çevresinde seçime katılacak.

Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı bulunuyor.

Öte yandan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin kesin aday listesi Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

İŞTE 14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Kaynak:NormHaber