BAKAN ÖZHASEKİ PROJEYİ ANLATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, deniz altı biyoçeşitliliğini, koyların temizliği ve deniz suyu kalitesini korumak için harekete geçti. Bu kapsamda Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi'ne mapa şamandıra sisteminin kurulması için çalışma başlatıldı. Bakan Mehmet Özhaseki, deniz ve kıyıları korumak için başlattıkları ‘Mapa Şamandıra Projesi’nin detaylarını anlattı. Özhaseki, yat ve teknelerin koylarda geçirdikleri süre boyunca deniz yaşamına zarar vermesini önlemek için projeyi başlattıklarını söyledi.

GÖCEK’TE 805 KM’LİK ALANA KURULACAK

Şunları kaydetti: "Koylardaki yat ve teknelerin deniz yaşamına zarar vermelerini ve atıklarını denize bırakmalarını önlemek için pilot bölge ilan ettiğimiz Göcek'te 805 kilometrekarelik alanda yeni mapa ve şamandıralar kuracağız. Türkiye Çevre Ajansı tarafından Göcek'te kurulacak mapa şamandıra sayısı ise 700 olarak belirlendi. Mapa Şamandıra Projesi'ni hem deniz canlılarına hem de kültürel varlıklara zarar verilmemesi için hayata geçiriyoruz. Uygulamayı başarılı bir şekilde hayata geçirdikten sonra Türkiye genelinde yaygınlaştıracağız."

SİSTEM İÇİN STK’LARIN GÖRÜŞÜ ALINACAK

Bakan Özhaseki’nin yaptığı açıklamaya göre, Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi'ne mapa şamandıra sisteminin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Çevre Ajansı çalışmalara başladı. Sistem kurulurken sürecin şeffaf olmasına dikkat edilecek. Bölgedeki STK’ların görüşlerinin de alınacağını belirten Bakan, "Oluşturulacak bir danışma kurulu vasıtasıyla bölgede bulunan ilgili STK'lerin görüşlerini alacağız. Çünkü bu sistemin hem çevre hem de deniz ekosistemini koruma projesi olduğunu vatandaşlarımıza iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor." dedi.

GÖCEK’TE KONTROLLÜ ÇATA ATILACAK

Bakan Özhaseki, yeni sistemle Göcek'teki tekne ve yatların kontrollü şekilde çapa atmalarının sağlanacağının altını çizdi. Şöyle devam etti: "Denizlerin ormanları olarak tanımlanan deniz çayırları ve denizaltı biyoçeşitliliği korunacak. Sistemle koylardaki ağaçlara, tarihi ve kültürel yapılara bağlanan tekne halatlarının zarar vermeleri, en önemlisi yatların atık boşaltımı yaparak koyları kirletmeleri önlenecek. Böylece koylarda yoğunluk olsa bile deniz suyu kalitesinin bozulması önlenerek, su altı ekolojisi korunacak."

SİSTEM BÖYLE KURULACAK

MUĞLA’DAKİ CİNAYETİN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ MUĞLA’DAKİ CİNAYETİN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Öte yandan, sistemin nasıl kurulacağı da netleşti. Edinilen bilgiye göre, sistemle deniz tabanına yerleştirilecek ekolojik tonozlara bağlı olan şamandıralara yatların ve teknelerin bağlanması sağlanacak. Kıyı tarafında ise karaya sabitlenecek mapalara teknelerin bağlı kalmasını sağlayacak yapılar kurulacak. Mobil uygulama ile çevrim içi rezervasyon modeli oluşturulacak. Böylece yat ve teknelerin koylarda sistemli bir şekilde demirlemesi sağlanacak.

Kaynak: Haber merkezi