İşte Yeni Yasama Yılına Başlayan TBMM'nin Gündem Konuları

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27. Dönem 5. yasama senesine bugün itibari ile başlıyor.

İşte Yeni Yasama Yılına Başlayan TBMM'nin Gündem Konuları

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un başkanlığında toplanacak olan TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşma yapacak.

Yaz aylarında bakanlığa atanan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, anayasa gereği yeminini edecek. TBMM'nin yeni yasama yılına, 2023 seçimlerine dönük, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği, 4. Yargı paketi, vergi yasası değişikliğinin önemli gündem maddeleri olması öngörülüyor.

İklim değişikliği ile mücadeleyi kapsayan Paris İklim Anlaşması da Meclis'in onayına sunulacak ilk uluslararası sözleşmelerden biri olacak.

TBMM'nin yeni yasama yılının başlaması sebebi ile ilk tören, saat 13.30'da TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Atatürk Anıtı'na çelenk koyması ile başlayacak. Saat 14.00'de toplanacak olan Genel Kurul'da, Şentop'un konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama yılının başlaması sebebi ile Genel Kurul'a hitap edecek.

BAKAN ÖZER İLK KEZ MECLİSE GELECEK

Erdoğan'ın konuşmasından sonra, Ziya Selçuk'tan sonra Milli Eğitim Bakanlığı görevini üstlenen Mahmut Özer de ilk kez Meclis'e gelerek yemin edecek. Anayasa gereği, bakanlar da milletvekilleri gibi Meclis'in ilk birleşiminde yemin etmesi gerekiyor.

Yeni yasama yılının başlaması sebebi ile TBMM Başkanı'nın ev sahipliğinde geleneksel olarak gerçekleştirilen resepsiyon ise pandemiden ötürü bu yıl da yapılamayacak. Açılış töreninden sonra Genel Kurul çalışmalarına ara verecek ve 5 Ekim Salı gününden itibaren çalışmayı sürdürecek.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

TBMM'de 5 Ekim Salı günü, siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak. Genel Kurul'da ise Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve depremlerin zararlarının en aza indirilmesine ilişkin önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporu görüşülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Meclis'ten geçirileceğini açıkladığı Paris İklim Anlaşması da Meclis gündemine gelecek ilk sözleşmelerden olacak.

Paris İklim Anlaşması'nın uygun bulunduğuna ilişkin yasa teklifinin gelecek hafta Meclis gündemine gelmesi öngörülüyor. Paris İklim Anlaşması'nı onaylayan ülkelerin, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak ve 2050'ye kadar sera gazı emisyonlarını sıfırlamak için taahhütlerini hayata geçirmesi gerekiyor.

Meclis'e ilk sunulacak olan yasa teklifi ise yeni vergi düzenlemeleri içeren paket olacak.

AKP'nin, yasa teklifini bugün TBMM Başkanlığı'na sunması tahmin ediliyor.

Yasa teklifine göre, berber, terzi, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan küçük esnaftan, yıllık cirosu 240 bin liranın altında olanlar gelir vergisinden muaf olacak. Ayrıca, ara eleman gereksinimini karşılamak için meslek liselerini özendirecek düzenleme de paketin içinde yer alacak.

Bu çerçevede, meslek lisesi öğrencilerini ara eleman olarak istihdam eden işvereni teşvik için öğrenci başına 760 liralık desteğin tamamı devlet tarafından karşılanacak.

Kalfalık yapan lise öğrencilerinin ücreti bin 200 liraya yükseltilecek, bu ücretin tamamı da devlet tarafından ödenecek. Bu teşvikle iş garantili öğrenci sayısının 160 bin de 500 bine çıkarılması hedefleniyor.

Tarımsal destekleme ödemelerinden yüzde 2 ile 4 arasında kesilen gelir vergisi de tamamen kaldırılacak.

YouTuber olarak adlandırılan sosyal medya kullanıcılarının reklamlardan elde ettikleri vergiler doğrudan kaynağından kesilecek. Bunun için YouTuber olarak faaliyet gösterenler bankalarda hesap açacak ve reklam gelirlerinden doğrudan banka hesabından kesinti yapılacak.

Meclis gündemine getirilmesi düşünülen bir başka düzenleme ise Spor Yasası. Spor kulüplerine borçlanmada sınırlama, denk bütçe zorunluluğu getirilmesi planlanan yasa teklifinin de tamamlanma aşamasında olduğu belirtiliyor.

YASALAR YENİ YILDA YAPILABİLİR

Yeni yasama yılının önemli düzenlemelerinden birisini ise seçim ve siyasi partiler yasası değişikliği olacak.

AKP ve MHP'nin yüzde 7 seçim barajı üzerinde uzlaştığı seçim yasası paketinin Meclis'e gelmesi için ise aceleci olunmayacağı belirtiliyor.

AKP'nin Ekim ayı gündeminde de seçim yasası değişikliği bulunmuyor. Kulislere yansıyan bilgiye göre seçim yasası paketi, erken seçim tartışmalarının da önünü kesmek için bütçe görüşmeleri sonrasına kalabilir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçen Mayıs ayında "yeni anayasa" teklifini tamamlayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettiğini açıklamıştı. Arkasından da Erdoğan, Prof. Dr. Yavuz Atar başkanlığında bir heyeti yeni anayasa çalışmaları için görevlendirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa önerilerini gelecek yılın ilk aylarında "milletin taktirine sunmakta kararlı olduklarını" açıklamıştı. AKP'nin de yeni anayasa teklifini büyük ölçüde tamamladığı ve yılbaşından önce MHP'nin görüşüne sunacağı belirtiliyor.

MHP ile yapılacak ortak çalışma sonrasında da muhalefetten de yeni anayasa paketine destek için görüşme yapılması planlanıyor ve 2022'nin ilk aylarında da kamuoyunun tartışmasına açılması düşünülüyor.

MUHALEFET 5 EKİMDE MECLİSTE

2023 seçimlerine "güçlendirilmiş parlamenter sistem" vaadiyle gitmeye hazırlanan muhalefet partileri ise çalışmaları hızlandıracak.

Bu kapsamda daha önce iki kez parlamenter sistemle ilgili yaptıkları çalışmaların tek bir metin haline getirilmesi için bir araya gelen 6 muhalefet partisinin temsilcisi, 5 Ekim Salı günü üçüncü görüşecek.

Meclis'te yapılması planlanan toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu katılacak.

Toplantıda, partilerin kamuoyuna açıklanan parlamenter sistem çalışmalarında yer alan "tarafsız, partisiz cumhurbaşkanı", "güçlü meclis" ve "bağımsız yargı" temel ilkeleriyle ilgili görüş ve öneriler konuşulacak.

GENEL KURUL DEĞİŞTİ

Bu yıl, yaz aylarında kapsamlı bir tadilattan geçen TBMM Genel Kurulu da yenilenmiş haliyle hizmete girecek.

Tadilat kapsamında, milletvekili sıraları tamir edilirken, zemine elektronik sistem alt yapısı döşendi.

Tartışmalı oturumlarda milletvekillerinin sıra kapaklarına vurmaları ve ses çıkarmak için sert biçimde açıp kapadıkları için bozulan elektronik oylama ve ses sistemi de yenilendi.

Yeni sistem, milletvekillerinin oylama ve yoklama panelini, tüm bilgilerinin İngilizce ve Türkçe olarak yer aldığı, parmak izlerinin de yüklendiği özel çipli kimlik kartlarıyla açabilecek.

Yeni sistemle, sık sık tartışma konusu olan "mükerrer oy" kullanımının önüne geçilebilecek ve sisteme giremeyen milletvekillerinin 'pusula ile oy kullanma'larına da gerek kalmayacak. Ayrıca her türlü kâğıt kullanımı kaldırılacak ve milletvekillerin bu belgelere sıralarında yer alan dijital sistemden ulaşmaları mümkün olacak.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 10:00

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER