Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, demir yolunda yapılan 'Erişilebilir Ulaşım' çalışmaları ile 2023 yılının başından bugüne kadar yüksek hızlı tren ve ana hat trenlerinde 1 milyon 142 bin 142 engelli yolcunun seyahat ettiğini duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada, 'Temin çalışmaları devam eden Milli Tren Projesi ve yeni imal edilecek araçlar engelli yolcuların erişimine uygun olarak projelendirildi.' ifadeleri kullanıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin hava, demir ve kara yolları ulaşım ağından daha kolay yararlanabilmesi için yapılan çalışmaları aktardı. 2021'de yürürlüğe giren 'Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı' ile her yerde, herkes için ve her zaman ulaşımda erişilebilirliğin sağlanması ve tüm yeni ulaşım girişimlerinin tamamen erişilebilir hale getirilmesi doğrultusunda çalışıldığı belirtilerek, "Ülkemizde bugüne kadar 'Erişilebilirlik Belgesi' almış toplam 40 hava limanı bulunuyor. Bu kapsamda, söz konusu hava limanlarında da erişilebilirlik standartlarına uygun danışma, pasaport, bilet satış ve check-in bankoları ile erişilebilir tuvaletler oluşturuldu. Ayrıca erişilebilirlik standartlarına uygun rampa ve basamaklar tesis edildi, hissedilebilir yer zemin döşemeleri yapıldı.

KÖPEĞİN SALDIRDIĞI ÇOCUK AĞIR YARALANDI KÖPEĞİN SALDIRDIĞI ÇOCUK AĞIR YARALANDI

Erişilebilirlik standartlarına sahip engelli otoparkı oluşturulurken engelli yolcuların ücretsiz olarak bu hizmetten faydalanabilmeleri sağlanıyor.

Terminallerde diğer katlara erişimi sağlayan rampalar, İngilizce ve Türkçe sesli uyarı veren ve Braille kabartmalı butonları bulunan, tekerlekli sandalyeliler tarafından da kullanılabilecek ölçülerde asansörler hayata geçirildi. Terminal içinde ve dışında standartlara uygun tahsis edilmiş engelli telefonları bulunuyor. Terminal içindeki yeme içme mahallerine ulaşımda kot farklılıkları giderildi. Engelli yolcuların dinlenmeleri için yeterli sayıda koltuk grubu planlandı" ifadelerine yer verildi. (AA)