SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRISINA UĞRAMIŞTI! TUNAHAN YILMAZ'DAN HABER VAR! SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRISINA UĞRAMIŞTI! TUNAHAN YILMAZ'DAN HABER VAR!

DAVA NEYDİ?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İran İsanbul Başkonsolosluğu’nun 12 Mayıs 2020 tarihinde Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ihbarda bulunduğu anlatılmıştı. İhbarda Mohammad Khodarahmı'nin kayınvalidesi Fatemeh Alıdadıshamsabadı (63) ve kayınpederi Sıavash Galeh Bakhtırı'yı (70) 3 ay önce Esenyurt'ta kaldığı evde öldürdüğünü ve cesetleri parçalara bölerek buzluğa koyduğunu beyan ettiği belirtilmişti. Mohammad Khodarahmi’nin ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek tasarlayarak öldürme’ suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması talep edilmişti. Ölenlerin kızları Shırın Galeh Bakhtıarı ve Shahrazad Galeh Baktıarı'nın da 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep edilmişti.

KARAR NE OLDU?

Bakırköy Adliyesi 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mohammad Khodarahmi hazır bulundu. Duruşmaya maktullerin kızları tutuksuz sanıklar Shırın Galeh Bakhtıarı ve Shahrazad Galeh Baktıarı ise katılmadı. Duruşmaya taraf avukatları da katıldı. Mahkeme başkanın söz vermesi üzerine savunma yapan tutuklu sanık Mohammad Khodarahmi istemeden yaptığı hatalar için pişman olduğunu söyleyerek “Mahkeme 3 ay tedavi görmeme izin verdi çok teşekkür ederim. Eski eşim ve ailesi beni aşağılardı. Ailesi yüzünden beni aldattı. Ben onu affettim yine de ailesi beni aşağıladı. Onlarla konuşmaya çalıştım. Amacım onlarla konuşup yaptıklarını hak etmediğimi söylemekti. Amacım zarar vermek değildi. Konuşurken eski kayınpederim benim boğazıma sarıldı. Ben de istemeden öldürdüm” dedi.
Sanık, kayınvalidesini ise kendisinin öldürmediğini söyleyerek, “O gece kayınvalidem Shahrazad ile yattı. Ertesi gün ölmüştü. Sonrasında Shahrazad bana ilaç verdi.

O ne derse yaptım. Shahrazad ailesinin ölmesini ve mirasa konmayı istiyordu. Shahrazad bana iftira attı. Eski kayınpederimi istemeden meşru müdafaayla ve kazayla öldürdüm. Kayınvalideme elimi bile sürmedim” dedi.

Son sözü sorulan sanık, “Kendi hayatımı kurtarmak ve savunmak için kayınpederimi istemeden öldürdüm. Ancak kesinlikle kayınvalidemi öldürmedim” dedi.

Sanığın son sözüyle beraber kararını açıklayan mahkeme , Shırın Galeh Bakhtıarı ve Shahrazad Galeh Baktıarı’nin suçları sabit olmadığından dolayı ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek tasarlayarak öldürme’ suçundan ayrı ayrı beraatlerine hükmetti. Ayrıca kız kardeşlerin gözaltı ve tutuklulukta geçirdikleri süre için tazminat davası açabilecekleri söylendi.
Son olaral sanık mahkeme,  Mohammad Khodarahmi’nin ise ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verirken, cezada iyi hal indirimi uygulanmadı.

Kaynak: iha