Son yapılan düzenlemeyle bankaların emeklilere ödediği promosyonlarda artışa gidildi ancak emekliler, daha yüksek promosyon veren bankalara geçmek istediğinde bir engelle karşı karşıya kalmaya başladı.

KREDİ KULLANAN EMEKLİLERE ENGEL

GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR, TÜRKİYE'DE YÜKSELİYOR GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR, TÜRKİYE'DE YÜKSELİYOR

NTV’den Sibel Can’a konuşan TÜKONFED Bankacılık Komisyon Başkanı Hüseyin Ölmez, "Emekli kredisi kullanmış aylık faiz 1.05 kullandığı tarihte. Bugün diyor ki git öde onu. Onu ödeyebilmesi için başka bankadan yeni kredi alması lazım. Peki aylık faiz kaç? Yüzde 5 buçuk. Yani emekli promosyon almaya giderken kredi çekip eski bankasına faiz ödemek zorunda" dedi.

Ölmez, "Burada tahsil edilecek para şudur. Aldığınız promosyonu 36'ya böleceksiniz. Bankada kaldığınız müddet için de o 36'yı 10 ile çarpacaksınız. Bu hakettiğiniz paradır. Hakettiğiniz parayı aldığınız promosyondan düşünce bankaya geri ödemeniz gereken para da budur" dedi.

PROMOSYON FAİZE GİDİYOR

Ölmez, "Banka burada sen bu parayı faizsiz kullandın deyip benden tüketici kredisi faizi alıyor. Bunu hukukumuz da haklı gördü. Fakat uygulanan faiz bugünkü tüketici kredisi faizi. Yani yüzde 6'lar. Promosyonun önemli bir kısmını faiz olarak ödüyorsunuz" ifadelerini kullandı.