31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde siyasi partiler seçim çalışmalarına devam ediyor. Seçimin en iddialı adaylarından biri olan İyi Parti Fethiye Belediye Başkan Adayı Behcet Saatcı Seçim Koordinasyon Merkezi’ni açtı. Çarşı Caddesi’nde bulunan Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına İyi Parti İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, İyi Parti Dalaman Belediye Başkan Adayı Ayhan Günay, CHP Belediye Başkan Aday Adayı iken istifa eden Mustafa Toklu, Geçmiş dönem MHP İlçe Başkanı Osman Cura, Zafer partisi kurucular Kurulu ve GİK Üyesi iken istifa eden Önder Aksoy, meclis üyesi adayları ve çok sayıda partili katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan açılış töreninde tüm meclis üyesi adayları sahneye çağırıldı. Ardından başka partilerden ayrılarak İyi Parti’ye geçip Behçet Saatcı’yı destekleyen isimler sahneye çağırılarak toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Açılış töreninde ilk konuşmayı İyi Parti İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe yaptı. Akmeşe konuşmasında İyi parti Muğla Milletvekili ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı metin Ergün’ün aday tanıtım toplantısı için şehir dışında olduğundan dolayı katılamadığını ifade etti. Akmeşe ayrıca Fethiye’nin Behçet Saatcı’yı özlediğini ve bu kadar kalabalıktan sonra bu seçimin kazanıldığını ifade etti.

“KOMŞU KOMŞUNUN MİRASÇISIYMIŞ, KENDİ PARTİ AMBLEMLERİ İLE SEÇİMLERE GİRMESELER DE KOMŞUMUZ OLAN AK PARTİLİLERE DE BAŞARILAR DİLERİM”

İl Başkanı Akmeşe’den sonra İyi Parti Fethiye Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı alkışlar eşliğinde sahneye geldi. Saatcı konuşmasına kendisi ile ilgili bilgiler aktararak başladı. Saatcı konuşmasının devamında tüm vatandaşların Berat Kandili’ni kutladı.

Seçim Koordinasyon Merkezi Binası’nı tahsis eden Aziz Çetikaya’ya da teşekkür eden Behçet Saatcı “Ayrıca komşularımıza, mahalle sakinlerimize verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilerim. Komşu komşunun mirasçısıymış, kendi parti amblemleri ile seçimlere girmeseler de komşumuz olan Ak partililere de başarılar dilerim” dedi.

FETHİYE'DE EN ACI ZİYARET! FETHİYE'DE EN ACI ZİYARET!

“KÖRFEZİN HER KÖŞESİNDE DENİZE GİRDİK, DAĞLARIN HER BİRİNDE AYAK İZİ BIRAKTIK”

10 yaşına kadar, bu mahallede, Kesikapı’da büyüdüğünü ifade eden Saatcı “Sarnıçtan kayacağız diye az mı pantolon eskittik. Kale de bizim oyun alanımızdı. Kordonu da bilirim, Pazaryerindeki Kavağın dibini de, bademli bahçeyi de biliriz hurma dibini de, Zincirli kavağı da biliriz deve çökenini de, Dutluhan’ı da biliriz Apul’un Kahvesini de. Eski Fethiye’nin şehir kültürünü özümseyerek büyüdük. Körfezin her köşesinde denize girdik, dağların her birinde ayak izi bıraktık. Fethiyespor için ter döktük. Beşkaza ovası yiğit yuvası diye bağırdık. Aynı dönemi yaşayanlar hak verecektir, bizim nesil yokluktan geldi ve hiç boş durmadı. Her zaman çalıştık” dedi.

“EMEĞİN VE EMEKÇİNİN NE OLDUĞUNU YAŞAYARAK ÖĞRENDİM”

Kendi hayatını anlatmaya devam eden Saatcı “Karayolları işçisi baba ile terzi annenin çocuğuyum, emeğin ve emekçinin ne olduğunu yaşayarak öğrendim. Kaya yolundaki taş ocağında taş kırdım, ekmeğimizi gerçekten taştan çıkardım, balıkçılık yaptım aileme destek oldum. Üniversitede memleketin zor şartlarında okul okudum, o dönemin birçok genci gibi bedel ödedim. Hatta askerlik görevimi Sakıncalı Piyade olarak Ağrı Eleşkirt’te tamamladım. Her şey bitti denilen yerde sıfırdan başladım. Mücadeleyi hiç bırakmadım. Mücadelenin sonunda elde edilen başarının değerini bilirim” dedi.

“HAKKI SAVUNDUM, HAK YEMEDİM, YEDİRTMEDİM”

“Fethiye Sevdası” her Fethiyeli gibi kendisini de çektiğini sözlerine ekleyen Saatcı “Fethiye’ye, Fethiyeliye hizmet yarışında aday olduk ve sizlerin teveccühü ile hep beraber başımız dik görevimizi yaptık. Sizlerin dertleriyle dertlendik sevinçleriyle sevindik, herkese dokunduk, taş üstüne taş koymak için, insan kazanmak için uğraştık, ömür tükettik. 1874 yılında kurulan Fethiye Belediyesi çatısı altında 4 dönem halkımıza hizmet etme şerefine eriştik. Açık olarak söylemeliyim ki çok çalıştım çok gayret ettim ve Fethiye’nin hakkını savunmak için herkesi karşıma almaktan çekinmedim. Sizlerin desteğiyle de birçok engelleri aştık ve şehrimize değer katan eserler ortaya koyduk. Birlikte başardıklarımızla, her Fethiyeli ne kadar gurur duysa azdır. Bizim gönüllerde kurduğumuz Fethiye binasının harcı samimiyetti, temeli hoşgörü, duvarları ortak akıl, çatısı da liyakatti” diye konuştu.

“BU SEÇİM BİZİ BELEDİYE BAŞKANI YAPMA SEÇİMİ DEĞİL FETHİYE’YE SAHİP ÇIKMA SEÇİMİDİR”

Neden tekrar aday olduğuna dair açıklamalarda bulunan Saatcı “Bugün tekrar yola çıktıysak, sebebi bu binanın özelliklerinden uzaklaşmasıdır. Bugün tekrar yola çıktıysak sebebi bu şehre duyduğumuz sevgi ve onun gereği olan sorumluluktur. Bugün tekrar yola çıktıysak sebebi, 20 yılda sizlerden kuruş kuruş topladığımız paralarla, ilmek ilmek dokuyup, tuğla tuğla yükselttiğimiz eserlerin yok sayılmasına, unutturulmasına, değersizleştirilmesine engel olmaktır. Bu seçim bizi belediye başkanı yapma seçimi değil Fethiye’ye sahip çıkma seçimidir. Bu kadar kirliliğin içerisinde yeni bir yol açmak mecburiyetindeydik, hep beraber bunu yapıyoruz. Belediyemizi Fethiye’mizin Belediyesi yapacağız. Bir partinin arka bahçesi değil. Bu seçimde de en büyük desteği kadınlarımız ve gençlerimizden alacağız. Halkımızın ve esnafımızın lehine olan her şeyi devam ettireceğiz” dedi.

“HİÇ MERAK ETMEYİN BİZİM OLDUĞUMUZ YERDE TALAN, RANT, SUİİSTİMAL, PARTİCİLİK, MENFAAT ŞEBEKESİ, YANDAŞA AVANTA OLMAZ”

Seçimi kazandıklarında bugüne kadar olduğu gibi herkesin haklarını korumaya devam edeceklerini ifade eden Behçet Saatcı “Her seçimde yaptığımız gibi kışlaya, camiye, okula politika sokmadık; sokmayacağız. Fethiye’miz yöneticilerinin sansasyonel haberleri ile değil güzellikleri ile anılan bir şehir olacak. Bizler gerçekten çok temiz kalmışız. Parayla her şeyin elde edildiği bir ortamda sizler bu işin böyle olmadığını ispat edeceksiniz. Fethiye seçimlerinde sizin desteğiniz ile kazanılacak başarı Türkiye’ye model olacaktır. Hiç merak etmeyin bizim olduğumuz yerde talan, rant, suiistimal, particilik, menfaat şebekesi, yandaşa avanta olmaz. İnsanımızın hakkını koruduğumuz gibi kurdun, kuşun, iblis yarımadasının, Göcek Koyları’nın, 12 adalarının hakkını da savunacağız. Allah vergisi bu güzelliklerimizi ranta ve betona teslim etmeme konusunda her türlü mücadeleyi vereceğiz. Aynı yaban ördeklerinin hakkını koruduğumuz gibi” dedi.

“ARTIK HEPİMİZ BİLİYORUZ Kİ OYUN NE KADAR BÜYÜK OLURSA OLSUN, SİZİN OYUNUZ DAHA BÜYÜK”

Diğer partilerin aday belirleme yöntemlerini eleştiren Behçet Saatcı “Daha öncede değindiğim bir detayı vurgulamadan geçemeyeceğim. Seçim sathı mahalline girildiğinde tablo çok tuhaftı. Parti aday belirlemelerinde normal olmayan işler yapılıyordu.  Fethiye seçimi bir oyuna, Fethiyeli de bir piyona dönüştürülmek isteniyordu. Neticede bu oyunu kuranların istediği taraf seçimi kazanacak ve hedefe ulaşılacaktı. Kendini ‘’Kuvai Milliyeci’’ diyenler ‘’Kuvayı Maliyeci’’ olmuş. Aday borsaları kurulmuştu. Bir şeyi unuttular “Beşkaza ruhu dayatmaya gelmez” Sizlerin de samimi davetleriyle,  biz bu oyunu bozarız dedik ve yola çıktık, baktık ki arkamızda binlerce Fethiye Sevdalısı. Zaten bundan zerre kadar şüphemiz yoktu. Artık hepimiz biliyoruz ki oyun ne kadar büyük olursa olsun, sizin oyunuz daha büyük. Velhasıl, makas değiştiren ve gittiği yolun doğru olmadığını düşündüğümüz yönetim ve şeklini tekrar yoluna sokmak ve şehrimizi ortak akla yeniden emanet etmek için buradayız” diye konuşmasını devam ettirdi.

“ATATÜRK ORTAK DEĞERİMİZDİR, BİR PARTİNİN REKLAM YÜZÜ DEĞİLDİR”

“Genelden özele itirazımız olan konulara şöyle bir değinelim” diyerek konuşmasını sürdüren Behçet Saatcı “Atatürk’ümüzün 4 Ocak 1936 da ‘’Tunç eli’’ dediği yere hala dersim diyeceksin, Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’de ne işi var diyeceksin. KARABAĞ diye bir problemimiz olamaz diyeceksin, mavi vatanda ne imiş diyeceksin, Libya’da işimiz olmaz diyeceksin, ondan sonrada Atatürk’ün partisi diyeceksin. Atatürk ortak değerimizdir, bir partinin reklam yüzü değildir” dedi.

“TEMELİNİ ‘’FETHİYE EVİ’’ DİYE ATTIĞIMIZ ‘’HALK EVLERİ’’ KAPANMAYACAK”

Genel siyasete eleştirilerinin ardından yerel siyasete de eleştirilerde bulunan Behçet Saatcı “Geneli konuştuk, biraz da yereli ele alalım. Hiç bir politik hegemonyanın altında ezilmeyen, belediyemiz nerede? 1200 çocuğumuzun, gencimizin spor yaptığı, 40 küsur milli sporcu çıkarmış belediye sporumuz nerede? Nerede kürekçiler? Nerede yelkenciler? Basketbol nerede? Voleybol nerede? Dertlere deva olan öğrenci derneğimiz hani? Ovacık Köprüsü’ndeki günlük ağaçları, çalıştaki palmiyeler nerede? Neden, gözbebeğimiz Şehit Fethi Bey parkına 5 yıldır bir bakım yapılmadı? Yok, saymakla eser yok olmuyor. Fethiyelilerin emek emek oluşturduğu değerler, siz gözünüzü kapattınız diye ortadan kalkmıyor. Halkımızın gönlünde onlar dimdik ayakta.  Bizi eleştirecek bir nokta bulamayıp dedikodu üzerinden prim yapmaya çalışanlara sesleniyorum hem de çok açık ve net. Temelini ‘’Fethiye Evi’’ diye attığımız ‘’Halk Evleri’’ kapanmayacak. Dahası kaliteli bir hizmet sizlere ulaşacak. Bu hizmetlerde öncelik emeklilerimizin olacak” diye konuştu.

“KÖYÜN DELİSİ İSEK DE O KADAR DA DEĞİL. EN KISA SÜREDE VATANDAŞLARIMIZI RAHATLATACAK BİR İMAR AFFI ŞART“

Fethiye’de ki kaçak inşaat sorununa da parka basan Behçet Saatcı “Gelelim yine kaçak inşaatlara. Yıkacakmışız, yok öyle bir şey.  Problem kaçakta değil plansızlıkta. 41 mahalle ve köyümüzün hepsinin imar problemi var, bu problem Türkiye’nin problemi.  Birçoğu yıllardır çözülemiyor. Yaşlı nenelerimiz, aksakallı dedelerimiz mahkemelerde sürünüyor. Hatta üzerlerinde dava ile ahrete göç ediyorlar.  İlk işlerimizden birisi bu işleri çözmek için büyük çaba sarf etmek olacak. Devlet vatandaşa bir yol açmazsa vatandaş ne yapsın. Plansızlıktan başını sokacak bir evi kaçak yapmak zorunda kalan vatandaşlarımıza bedel ödetmek yerine, yıllarca bu planları geciktiren, sümen altı yapan yetkililere ceza kesilmelidir. 2018 imar affından sonra her şeye göz yumulmuş şimdi Behçet yıkacak. Köyün delisi isek de o kadar da değil. En kısa sürede vatandaşlarımızı rahatlatacak bir imar affı şart” diye konuşmasını sürdürdü.

 “BİZ BÜTÜN BU YAPTIĞIMIZ İŞLERİN SİZLERLE YAPTIK, YİNE YAPACAĞIZ”

Son günlerde belediye başkanının iktidar partisinden mi yoksa büyükşehir partisinden mi olması gerektiği yönünde ki konuşmalara dikkat çeken Saatcı “Devlet şunu diyemez, benim partime oy verirsen devlet imkânlarından yararlanırsın, yoksa hizmet yok. Bu anlayışı yerelde de görüyoruz. Büyükşehir olmazsa iş yapılmaz. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Bizde devlet babadır. Biz bütün bu yaptığımız işleri sizlerle yaptık, yine yapacağız. İş bilmezsen kimsenin sana faydası olmaz. Bir halk değimi vardır ‘’Kırığına güvenen kocasız kalır.’’ Biz birikimimize ve sizlere güveniyoruz. Bu alanda Hem büyükşehir hem Ankara ile çok uyumlu çalışıp Fethiyelinin hakkını alacağız” dedi.

“ÖNCEKİ DÖNEMLERDE OLDUĞU GİBİ BU YETİŞMİŞ İNSAN POTANSİYELİ İLE İÇ İÇE ÇALIŞACAĞIZ”

“Bırakın onlar dedikoduyla oyalansın. Biz 20 sene olduğu gibi yine işimize bakalım” sözleri ile konuşmasına devam eden Saatcı “ Karaçulha’nın, Çamköy’ün, Eldirek’in,Yakacık’ın, Esenköy’ün,Bozyer’in, Kabaağaç’ın, Gökben’in dertlerine derman olacağız. Karacaören’den, Gökçeovacık’tan, Çenger’den, Nif’ten, Söğütlü’den, Karaağaç’tan, Faralya’dan, aşağı ineceğiz. Göcek, İnlice, Yanıklar, Kargı, Çiftlik, Karagedik, Kızılbel, Üzümlü, Koru, İncirköy yatırımlara kavuşacak. Merkezdeki, Akarca, Babataşı, Cami, Cumhuriyet, Çatalarık, Foça, Karagözler, Karakeçililer, Kaya, Kesikkapı, Menteşeoğlu, Ölüdeniz, Patlangıç, Pazaryeri, Taşyaka, Tuzla, Yeni mahallelerimizin sorunlarını tek tek çözeceğiz. Karaçulha’nın Kayık Seki’sinden Göcek’in adalarına kadar her yere dokunacağız. Üniversiteler, fakülteler, yüksekokullar bulunduğu şehirlerin bilim merkezleridir. Önceki dönemlerde olduğu gibi bu yetişmiş insan potansiyeli ile iç içe çalışacağız. Yaptığımız ‘’İşletme Fakülte Binası’’ bu iş birliğinin göstergesidir. Ayrıca beyin göçünü tersine çeviren ‘’Fen Lisesi’’  gibi okullarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“KADROLARI PARTİLİLERLE ŞİŞİRİRSENİZ, İŞÇİLERİN HAKKINI VEREMEZSİNİZ”

Bir kişini yapacağı işin 3-4 kişiye yaptırırsanız eleştirdiğiniz liyakatsizliği kendiniz uygularsanız, kadroları partililerle şişirirseniz, işçilerin hakkını veremezsiniz. Hayat oyun ve eğlenceden ibaret değildir. Altını çizerek söylüyorum hiç kimsenin ekmeği ile oynamayacağız. Ancak herkes aldığı paranın hakkını verecek. Bizde çalışma arkadaşlarımızın hakkını vereceğiz. Kanun Hükmünde Kararname ile şirketler bünyesinde çalışan kardeşlerimize taban 30 bin, kadrolu işçi kardeşlerimize de 40binden aşağı ücret vermeyeceğiz. Memur-işçi ücret makasını daraltacağız. Güzel Fethiye’mizde yeniden bir kucaklaşma iklimi oluşturacağız. Beş yıllık bir görev süresini, vatandaşlarımızın haklarını emanet kabul edip, emanete hıyanet etmeden birlikte yönetmeye adayız. Kişisel egolara, koltuk destekli yürüyenlere, aklını ve iradesini başkalarına ipotek ettirenlere, particiliği putperestlik, seçim kazanmayı savaş kazanmak olarak görenlere, kendine güvenmenin, liyakatin, tecrübenin, hoşgörünün, paylaşmanın, ortak aklın, karakterin, doğruluğun, dostluğun, değerlerin, vefanın velhasıl sevdası Fethiye olanların kazanacağını haykırmak için geldik! Fethiye, şimdi hep bir ağızdan ses versin! Kazanacak mıyız? Biz kazanacak mıyız? Fethiye kazanacak mı?” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 Seçim Koordinasyon merkezi Açılış Töreni’nin son bölümünde ise kurdela kesilerek tören son buldu.