Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun açıklamasına göre benzin ve motorinde indirim kapıda. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ithal ham petrol ve işlenmiş ürünler ile ilgili ortaya çıkan fiyat avantajlarının tüketicilere de yansıtılması için rafinerilere yazı gönderdiklerini açıkladı.

"KAR OYUNLARINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

GRAM ALTIN HAFTAYA SÜRPRİZLE BAŞLADI GRAM ALTIN HAFTAYA SÜRPRİZLE BAŞLADI

Yılmaz, açıklamasında "Kurallar ve formül belli. EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ediyoruz. Akaryakıt piyasamızın serbest yapısı elbette önemli ancak tüketicilerimizi korumak, fiyat hareketlerini titizlikle takip etmek, kar oyunlarına izin vermemek de bizim görevimiz" dedi.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM

Yılmaz, açıklamasının devamında  "Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler, rafineriler için önemli bir kar avantajına sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim olacaktır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA