BEKÇİLERDEN KAÇIŞ YOK: MİLAS’TA KOVALAMACA SONRASI İKİ HIRSIZ YAKALANDI BEKÇİLERDEN KAÇIŞ YOK: MİLAS’TA KOVALAMACA SONRASI İKİ HIRSIZ YAKALANDI

Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın ortak kuruluşu MUÇEV, Bitez sahilindeki azmağın batı kısmında plaj işletmeye hazırlanıyor. Bu çerçevede kumsal üzerine yaklaşık 20 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ahşap platform inşa edildi. 

Bölge sakinlerinin tepkisini çeken projeyle ilgili mahalle sakinleri ve Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi üyeleri açıklama yaptı. Açıklamada uzun yıllardır bölge sakinlerinin ücretsiz şekilde denize girdiği sahilin işgal edildiğini, sahile yapılan ve ruhsatsız olduğunu iddia ettikleri platformun sahillere yapılan kaçak yapılara da emsal teşkil ettiğini söylediler. 

Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi adına konuşan Güney Şirin, şunları dile getirdi;

“MUÇEV, doğa talanı için kurulmuş, vakıf adı altında bir anonim şirket. Muğla’nın çeşitli kıyılarında buna benzer işletmeleri yaptılar. Devletin imkanları ile yapılıyor sonra birilerine kiraya veriliyor. O kişiler de burayı işletme olarak kullanıyor. Buradaki alan aslında halkın özgürce kullanabildiği bir alan. MUÇEV buraya bir işletme kondurma kararı alıyor. Bu işletme yapılırken herhangi bir izin alındığına dair bir emare yok. Bir işletme yapılırken orada ruhsat tabelası asılır. Burada bir ruhsat tabelası yok. Bodrum Belediyesi’ne iki gündür bununla ilgili mesajlar atıyoruz, ihbarlarda bulunuyoruz. Bodrum Belediyesi buranın ruhsatının olmadığını ifade etti ama maalesef bu işletme kumsal üzerine yapılmaya devam ediliyor. Anayasanın ilgili maddelerin kumsal üzerine herhangi bir yapı, iskele, platform yapılamaz deniliyor ama burada anayasanın da çiğnendiğini görüyoruz. Anayasayı uygulaması gerekenler çiğniyor. Bu da bizi çok üzüyor.” dedi.

Basın açıklamasına katılan Meftun Gürdallar adlı vatandaş da kumsala yapılan iskele ve platform benzeri yapıların işgale zemin hazırladığını ifade ederek “Şu anda burayı işletecek kişi muhtemelen bellidir. Çünkü bu malzeme kalitesi bir bakanlık işinden daha kaliteli, lüks bir işlem yapıldığını gösteriyor. Bu işler, devlet eliyle yapılıyor maalesef.” diye konuştu. 

Bölge sakinlerinden Tuna Duygu Keskin de bahse konu platformun emsal teşkil edeceğini ifade ederek şöyle konuştu;

“Bu platform emsal teşkil edecek ve bu şekilde platformlar yapılmaya başlanacak. Burası zaten halk plajı. Buraya böyle bir işletme koydurmanın hiçbir anlamı yok. Halkın burada rahatça denize giremeyecek olması beni üzdü. Umarım bu yanlıştan geri dönerler.”

Keskin, ruhsatının olmadığını iddia ettiği işletmeye, MUSKİ tarafından su verildiğini ifade ederek MUSKİ’yi de eleştirdi. 

Kaynak: kenttv