Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında hizmete açılan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi Distilasyon Tesisi ile de üreticiye kazandırmaya devam ediyor.

DOLAR VE EURO KURU BUGÜN NE KADAR? DOLAR KAÇ TL OLDU? DOLAR VE EURO KURU BUGÜN NE KADAR? DOLAR KAÇ TL OLDU?

Bugüne kadar 184 vatandaşın hem ürettiği hem de doğadan toplanan lavanta, kekik, okaliptüs, nane, adaçayı başta olmak üzere 12 çeşit tıbbi-aromatik bitkiden toplamda 773 litre uçucu yağ elde etti.

Elde edilen uçucu yağın yanında kekik suyu, lavanta suyu gibi 48,7 ton bitki hidrosolü üretildi. Büyükşehir Distilasyon Tesisi sayesinde piyasa değeri yaklaşık 3 Milyon TL olan uçucu yağ ve bitki hidrosolü elde edildi.

200 BİN TIBBİ AROMATİK BİTKİ DİKİLDİ

Yerkesik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Feyzullah Ören; “Yaklaşık 5 yıldır tıbbi aromatik bitki üretimi ile uğraşıyoruz. 2019 yılında Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız protokol sonrası hizmet alanımızı 26 mahalleye çıkardık ve 200 bin adet tıbbi aromatik bitki dikimi yaptık. Hasat başladı. Tüm üreticilerimiz distilasyon merkezinden randevularını alarak hasatlarını yapıyor. Lavantadan sıvı sabun, yüzey temizleyici, şampuan, kolonya, lavantalı dondurma, lokum ve son olarak lavantalı gazoz üretimine başlayacağız” dedi.

 TESİS ÇALIŞIYOR, ÜRETİCİ KAZANIYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi personeli Ahmet Babacık Distilasyon Tesisi’nde bugüne kadar 773 litre uçucu yağ ve 48 buçuk ton bitki hidrosolleri elde ettiklerini söyledi.

Babacık, “Tıbbi aromatik bitkiler AR-GE laboratuvarımızda 32 çeşit bitkinin dönemsel ve yöresel olarak yağ tayinlerini yapıyoruz. Bu sayede hangi ilçede hangi bitkiden daha çok verim aldığımızı görebiliyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

MUĞLA'DA HUZUR VE GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI, 2024 YANGIN BİLANÇOSU AÇIKLANDI MUĞLA'DA HUZUR VE GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI, 2024 YANGIN BİLANÇOSU AÇIKLANDI

Editör: Haber48 Editör