2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı açıklandı. CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan programda Muğla’nın ak ettiği yatırımı alamadığını ifade ederek açıklama yaptı. Özcan açıklamasında “Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda, Yazlık Saray olarak bilinen Marmaris Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 40 milyon ödenek ayrıldı. Bodrum İçme Suyu Projesi’ne ve Muğla İçme Suyu Projesi’ne sadece biner lira ödenek ayrıldı. Daha doğrusu, bu projelere hiç ödenek ayrılmadı, sadece projelerin kapanmaması için sembolik miktarda iz ödenek verildi” dedi.

“MUĞLA SİYASİ TERCİHLERİ NEDENİYLE, ÖDENEKSİZ BIRAKILARAK CEZALANDIRILMAKTADIR”

“Bu Yatırım Programı bir haksızlık sertifikasıdır” diyerek sözlerini sürdüren Özcan “İktidarın Muğla siyasetini açıkça ortaya koymaktadır: Muğla siyasi tercihleri nedeniyle, ödeneksiz bırakılarak cezalandırılmaktadır. Bunun yanında, Ülkemizdeki deprem felaketinin ardından hala sıcak bir eve kavuşamamış depremzedeler varken, Marmaris’teki Saray’a milyonlar ayırıyorlar. Burası sözün bittiği yerdir” dedi.

“MUĞLA’YA AYRILAN YATIRIM, TOPLAM YATIRIMIN BİNDE 2 BUÇUĞUDUR”

SINIF BAŞKANI SEÇİLEN ÖĞRENCİ 'BELEDİYE BAŞKANI' SÖZÜNÜ TUTTU! SINIF BAŞKANI SEÇİLEN ÖĞRENCİ 'BELEDİYE BAŞKANI' SÖZÜNÜ TUTTU!

Neden “Bu bir haksızlık sertifikası” dediklerinin programa bakılınca anlaşılacağını ifade eden Özcan “2024 yılı Mahalli İdareler Dışındaki Kurumların Toplam Yatırım Tutarı 1 trilyon 6 milyar 903 milyon 731 bin TL’dir. Sadece Muğla’ya ayrılan yatırım toplamı ise 2 milyar 708 milyon 513 bin TL. Bu demektir ki, sadece Muğla’ya ayrılan yatırım, toplam yatırımın binde 2 buçuğudur” diyerek sözlerini sürdürdü.

MUĞLA MERKEZİ BÜTÇEYE YAKLAŞIK 9 LİRA VERİYOR 1 LİRA ALIYOR”

Bütçede Muğla’ya haksızlık yapıldığını ifade eden Özcan “2023 yılında Muğla’dan toplanan vergi gelirleri ile (24 milyar 210 milyon 402 bin TL) sadece Muğla’ya ayrılan yatırımı (2 milyar 708 milyon 513 bin TL) karşılaştırdığımızda haksızlık tablosu daha da netleşmektedir: Muğla Merkezi Bütçe’ye yaklaşık 9 lira (8.9 lira) vermekte 1 lira almaktadır. Unutulmasın ki, Muğla’ya ayrılan pay, iktidarın lütfu değildir. Tablo ortada, Muğlalı vatandaşlarımız, aldığının 9 katını ceplerinden çıkan vergileriyle zaten karşılamaktadır.  Bu haksızlığa son vermek için mücadeleye devam edeceğiz!” dedi.