2019 YILI TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Çiftçilerin 2019 yılındaki tarım ve hayvancılık faaliyetleri için alacağı destekler açıklandı.

2019 YILI TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Çiftçilerin 2020 yılında alacağı desteklerin detayları belli olmaya başladı. Buna göre; mazot desteği artırılırken, organik gübre desteği ise ilk defa verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek verilecek. Organik gübre kullanan çiftçilere dekar başına 10 lira destek sağlanacak. Organik tarım için kategorilerine göre dekar başına 5 ile 70 lira arasında destek verilecek. Toprak analiz desteği kapsamında analiz başına 40 lira destek ödenecek.BU YIL İLK KEZ DANE ZEYTİNE PRİM VERİLECEK

Dekar başına 2019 yılı için fındık desteği 170 lira olarak belirlendi. Bu yıl ilk kez dane zeytine prim verilecek. Havza bazlı üretimde dane zeytine kilo başına 15 kuruş ödenecek. Ayrıca zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu için de dekara 100 lira verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale destekleme primi 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarıldı. Süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki gibi iyi tarım uygulamaları desteği dekar başına 10 ile 150 lira arasında değişecek. Yerli tohum teşvik edilecek. Sertifikalı patates tohumu kullanana 80 lira destek verilecek.

2019 TARIM DESTEKLERİ 2020 YILINDA ÖDENECEK

Çiftçilerin merakla beklediği 2019 tarım destekleri açıklandı ancak çiftçiler tam anlamıyla sevinemedi. Ekonomideki dalgalanmalardan ve üretim maliyetlerinden şikayet eden üreticiler, tarım desteklerinin sene başında açıklanmasını ve o yıl içerisinde ödemelerin yapılmasını istiyordu. Cumhurbaşkanılığı Kararnamesi'yle belirlenen ve Resmi Gazete'de yayımlanan 2019 tarım destekleri, 2020 yılında ödenecek. Belirtilen desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşların Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olması gerektiği belirtildi. DESTEK PAKETİ 81 İL'DEKİ TARIM VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİNİ KAPSAYACAK

- Organik hayvancılık desteği kapsamında arı yetiştiricisine arılı kovan başına 10-15 lira verilecek.

- 4 ay ve üzeri yaştaki buzağı için 350-600 lira destek verilecek.

- Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave olarak 100 TL destek verilecek.

- Dişi manda ve malak (yavrusu) için 250 lira destek ödenecek.

- Küçükbaş hayvancılığı desteklemek için çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek.

- Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde, anaç koyun keçi başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta anaç tiftik keçilerine ilave 20 lira ödeme yapılacak.

- Yerli tosunları mevzuatına uygun kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 liraya kadar destek ödemesi yapılacak.

- Oğlak tiftiğinin kilogramına 30 lira, anamal tiftiğin kilogramına 28 lira ve tali tiftiğin kilogramına 20 lira ödeme yapılacak.

- İpek böceği yetiştiricisine destek kapsamında yaş kozanın kilogramına 60 lira ödeme yapılacak.

- Geleneksel kıyı balıkçılığının desteklenmesi için 10 metreden küçük balıkçı gemilerine 750 lira ile 1.250 lira arasında destek verilecek.

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1