'Kadın Sünneti' Savunucusunun Vakfına Vergi Muafiyeti!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskenderpaşa Cemaati’nin baş isimlerinden Cevat Akşit’in vakfına vergi muafiyeti hakkı tanıdı. Akşit, kadın sünnetini savunması ve skandal açıklamalarıyla tanınıyor.

'Kadın Sünneti' Savunucusunun Vakfına Vergi Muafiyeti!

İktidar, vergi muafiyeti tanınan gerici ve yandaş vakıflara bir yenisini ekledi. Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Erdoğan'ın kararıyla İskenderpaşa Cemaati'nin önde gelen isimlerinden olan Cevat Akşit’in kurduğu gerici Gümüşhaneli Araştırma Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı (Gaye Vakfı) vergiden muaf tutuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfların Listesi’ne” 13 Ağustos’ta Gaye Vakfı’nın da eklendiği duyuruldu.

BAŞKANLIĞINI DA OĞLU YAPIYOR

Gaye Vakfı’nın sitesinde yer alan bilgilere göre, vakıf 1994 yılında gerici Cevat Akşit önderliğinde kuruldu. Vakfın başkanlığını ise M. Cevat Akşit’in oğlu Mehmet Sıddık Akşit yapıyor.

Vakfın Genel Müdürü Selim Kılıç ise vakfın vergiden muaf tutulmasına dair sosyal medyadan şöyle yazdı:

“Gaye Vakfı vergi muafiyeti statüsü kazandı. Vakfımızın müracaatına binaen, Maliye Bakanlığı’nın ‘vergi muafiyeti statüsüne uygunluk’ yazısı üzerine Cumhurbaşkanı Kararı ile vakfımız, ‘vergi muafiyeti statüsü’ kazanmıştır. Bu süreçte katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.”

CEMAAT İKİYE BÖLÜNDÜ

Nakşibendi Tarikatı’nın İskenderpaşa Cemaati, Mahmud Esad Coşan’ın 2001’de ölmesilye ikiye bölündü. Cemaatin üyeleri Esad Coşan'ın oğlu Nureddin Çoşan ve Cevat Akşit etrafından toplandı. Nureddin Coşan etrafında toplanan grubun da Hakyol Vakfı adı altında yapılandığı ifade ediliyor.

SKANDAL AÇIKLAMALARI NEYDİ?

Gerici Akşit’in şimdiye kadar pek çok skandal açıklaması oldu. Akşit’in “Kadınların üreme organlarından fazla kalan kısmın kesilmesi gerekir. Ki kadınlar kötü yola düşmesin....” sözleriyle kadın sünnetini savunması sosyal medyada tartışmalara sebep oldu.

Akşit, bir başka skandal açıklamasında da öpüşen gençlerin polise şikayet edilmesi gerektiğini dile getirmişti. Akşit, “Marmaray kalabalık, oğlan kızı almış kucağına. Kızla öpüşüyor, sıktırıyor, bilmem ne ediyor. Bir şey yapamıyorsanız böyle adamları haber verin polise, onlar biliyorlar usulünü…” sözleriyle gençlerin polise şikayet edilmesini istemişti.

TEİ GENEL MÜDÜRÜ OLDU

Cevat Akşit’in oğlu Mahmut Faruk Akşit de, 2013 yılının Aralık ayında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEİ) Genel Müdürü olarak atandı. Akşit’in bu göreve atanmasıyla kurumda cemaat yapılanmasının olduğu öne sürüldü.

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER