İliç ilçesinde bir maden sahasında saat 14.30 sıralarında yağıştan dolayı toprak kayması meydana geldi. Olayla ilgili konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, ilk belirlemelere göre en az 9 kişinin toprak altında kaldığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN KONUŞTUĞU, YÜREK DAYANMAYAN ÖLÜM! YOLDA ELEKTRİK AKIMINA KAPILDILAR... TÜRKİYE'NİN KONUŞTUĞU, YÜREK DAYANMAYAN ÖLÜM! YOLDA ELEKTRİK AKIMINA KAPILDILAR...

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Erzincan’da ki toprak kaymasıyla ilgili adli soruşturma başlatıldığını bildirdi. Bakan Tunç sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir.

Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, göçük altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum."

"RESMİ MAKAMLAR DIŞINDA AÇIKLAMALARA İTİBAR ETMEYİN"

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “Biz olayın olduğu anda buradaydık. Sayın İçişleri Bakanımız her 10 dakikada bir bizden bilgi alıyor. Cumhurbaşkanımız Mısır’dan aradı, Cumhurbaşkanımıza bilgi arz ettik. Bütün arama kurtarma ekipleri burada canla başla çalışıyoruz. Şu anda önceliğimiz toprak altında kalan vatandaşlarımıza bir an önce ulaşmak. Onun için bizim açıklamadığımız, resmi makamların açıklamadığı hiçbir şeye itibar etmeyin” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TÜM İMKANLARIN SEFERBER EDİLMESİ ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayla ilgili Vali Aydoğdu'dan bilgi aldı, arama kurtarma çalışmaları için tüm imkanların seferber edilmesini istedi.

MADEN ŞİRKETİNDEN İLK AÇIKLAMA: ACİL DURUM PLANIMIZI DEVREYE ALDIK

Madeni işleten Anagold Madencilik firmasından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik.

Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz.

Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

"BAKANLAR MISIR'DAN ERZİNCAN'A GİDİYOR

Vali Aydoğdu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Enerji ve Tabii Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Mısır’dan uçakla hareket ettiğini ve bölgeye geleceğini açıkladı.

Kaynak: İHA