Erzincan İliç ilçesindeki altın madeni sahasında yaşanan heyelanda göçük altında kalan 9 işçiyi arama-kurtarma çalışmaları durduruldu. Gelişme, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından duyuruldu.

CAMİDE ACI OLAY! NAMAZ KILARKEN BİR ANDA YERE YIĞILDI CAMİDE ACI OLAY! NAMAZ KILARKEN BİR ANDA YERE YIĞILDI

HEYELAN RİSKİ ARTTI, ARAMA FAALİYETİ DURDU

Bakan Bayraktar, konuyla ilgili açıklamasında "Heyelan riski biraz daha yoğunlaştı. Arama faaliyetleri durduruldu" ifadelerini kullandı. Bayraktar, sözlerinin devamında şunları söyledi: 

“Bugün itibarıyla Çevre Şehircilik Bakanlığımızın buradaki laboratuvarlarında ve Ankara’ya gönderdikleri numunelerde endişe edilecek bir olumsuzluk söz konusu değil. Diğer günlerde olduğu gibi bugün de bu alanda çok şükür bir sıkıntı görmüyoruz. Baraj tarafındaki çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz.

“Heyelan risklerini nasıl ortadan kaldırırız, ona gayret ediyoruz. Bu konuda belki yarın sabah ve öğlene kadar yapacağımız çalışmalarda daha net bir tablo önümüze koyacağız gibi gözüküyor. Şu anda bu yoğun heyelan olmuş toprağın kaldırılması ve istifleneceği yeni alanla alakalı birkaç alternatif üzerinde çalışıyoruz. Birkaç lokasyon var tespit ettiğimiz. Heyelan riski ortadan kalktığı zaman bu toprağın oraya aktırılmasıyla ilgili süreci başlatacağız.”