Akbelen ormanlarını korumak için 5 yıldır mücadele veren İkizköylüler, bölgede iş makinaları ile yeni katliamın yapıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu.

İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Esra Işık yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

KEPÇEYLE KÜREDİLER

Akbelen ormanlarındaki zeytin tarlalarının ortasında kalan ve bugüne kadar dokunulmayan ormanlık alanı önceki gece giren  iş makinaları bir gecede yok etti, zaten tahsisli alan içerisinde olan bir ormanı gece yarısı neden yok ettiklerini öğrenmek istiyoruz.

Gündüz, Milas Karacahisar yöresinde çıkan yangına iş makinesi gönderen ve yangına destek verdiği ile ilgili haber yaptıran YK Enerji şirketi, yangına araç gönderdiği günün gecesinde ormanlık bir alanı kepçe ile kürüyerek yok etti.

Akbelen Açıklama

KÖYLÜLER UYUDUKTAN SONRA

Gece yarısından sonra, köylülerin el ayak çekip uyumasını bekledikten sonra ormanlık alana girerek ağaçları sökerek toprak altında bıraktı.

MİLAS AÇIKLARINDA YELKENLİ TEKNE İÇİNDE 81 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI MİLAS AÇIKLARINDA YELKENLİ TEKNE İÇİNDE 81 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Ertesi gün durumu fark eden İkizköylüler olarak ilgili makamlara  dilekçe ile müracaat ederek suç duyurusunda bulunduk."

Biliyoruz ki bu şirketin ilk vukuatı değil. 8 Ağustos 2021'de de Muğla'da çıkan büyük yangınlar sırasında fırsatçılık yaparak Akbelen'de orman kesimine girişmiş, İkizköylülerin müdahalesi sonucu durdurulmuştu.

YK Enerji şirketinin ikiyüzlülüğünü çok yakından tanıyoruz. Madene, şirkete, fırsatçılıklarına ve ikiyüzlülüklerine karşı bunların tümüyle sonuna kadar mücadele edeceğiz.

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE KAPSAMINDA ÖNEMLİ BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE KAPSAMINDA ÖNEMLİ BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Editör: Haber48 Editör