Düşen doluluk oranları, geceleme sayıları ve artan maliyetler birleşince yeni yılda birçok otelin bankalara geçmesi ve icradan satılacağı iddiaları tartışılmaya başlandı. Bazı alışveriş merkezlerinin (AVM) konkordato ilan etmesinin adından otellerdeki sıkıntıda gün yüzüne çıkmaya başladı.

SÜRE DOLMAYA BAŞLADI

BODRUM FK, PLAY-OFF FİNALİNE YÜKSELDİ BODRUM FK, PLAY-OFF FİNALİNE YÜKSELDİ

Pandemi öncesinde de borçlulukları tavan yapmış olan oteller için bankalar, “vefa anlaşmaları” yapmıştı. Otellere 2-3 yıl süre tanıyan bankalar bu sürede işleri yoluna koyup ödemelerin başlamasını bekliyordu. Bu süre dolmaya başladı. Sektör temsilcileri otellerin yüzde 40’ının zorda olduğunu belirtiyor.

NAKİT KREDİ ARTTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre otellerin bankalardan aldıkları nakit krediler Ocak-Kasım 2023 döneminde yaklaşık yüzde 164 artışla 3.8 milyar dolara çıktı. Gayrinakdi kredilerdeki yükseliş ise yüzde 442 oldu. Bu yıl AVM’lerin yanı sıra birçok otelin de bankalara geçmesi, icradan veya el altından satılması bekleniyor.

Türkiye’de 27 bine yakın otel bulunuyor. Büyük yatak kapasitesine sahip olanların sayısı yaklaşık bin adet. Bu otellerin gelir gider dengesine ilişkin net rakamları 3-4 yıldır alınamıyor. Turizm gazetesinde yer alan habere göre, 2023’te 13 otel konkordatoya gitti, 24 otel ise icralık oldu.

KARCILIOĞLU: BANKA EL KOYAR, SATAR

Türkiye’deki otellerin yüzde 90’ının bankalar tarafından ipotekli olduğunu söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Onursal Başkanı Serdar Karcılıoğlu, şunları söylüyor: “Bu otellerin çoğuna verilen ‘vefa’ süresi doldu. Burada iflas olmaz, banka direkt el koyup icradan satar. İstanbul’da Kozyatağı Hilton’da görmüştük bunu; otelin yarısı Albaraka Türk, yarısı Anadolu Bankası’nın oldu. Biz konaklama sektörünün yaklaşık 10 milyar dolar borcu olduğunu düşünüyoruz ve işler çok kötü, bu borçların çoğu ödenemiyor. Bakanlık halen pembe tablolar çiziyor ama işler o kadar iyiyse bu borçlar neden yükseliyor konuşan yok.”

Kaynak: HABER MERKEZİ