26. Uluslararası Symi Sempozyumu açılış töreni Sisam Adası’nın Vathi kasabasında gerçekleştirildi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da konuşmacılar arasında yer aldığı sempozyumda Yunanistan eski Başbakanı ve Symi Sempozyumu’nun kurucusu George Papandreou, dünyaca tanınan ünlü sanatçı, besteci, yazar ve aydın Zülfü Livaneli, Doğu Sisam Belediye Başkanı Paris Papageorgiou, SHP eski Genel Başkanı ve eski Dışişleri Bakanları’ndan Murat Karayalçın, CHP eski Genel Sekreter Yardımcısı ve Livaneli Vakfı Genel Sekreteri Şule Erten Bucak, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Hırvatistan eski Cumhurbaşkanı Prof. Ivo Josipovic de yer aldı.

Ahmet Aras

ARAS İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras 26. Uluslararası Symi Sempozyumu açılış konuşmasında şunları söyledi:

MUĞLA'DA YENİ DEFİN ALANLARI AÇILIYOR! MUĞLA'DA YENİ DEFİN ALANLARI AÇILIYOR!

“İklim krizi, eşitsizlikler, teknolojik ikilemler, savaşlar nedeniyle kitlesel göçler, siyasi kutuplaşmalar ve popülizm, acil ve yenilikçi bir şekilde düşünmemizi ve hareket etmemizi gerektiren ortak sorunlarımız. Siyasetçiler, düşünürler ve değişimciler olarak, karşılaştığımız sorunlara sürdürülebilir çözümler üretme sorumluluğunu taşıyoruz. Bugün dünya düzeni, bölgeler arası istikrarı ve uluslararası ilişkileri etkileyen jeopolitik değişimlerle şekilleniyor.

Diplomasi, diyalog ve işbirliği, günümüzün karmaşık sorunlarını çözmek için çok önemli. 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu meyanda, Belediye Başkanları olarak toplumlarımız arasında işbirliği kurmada önemli bir rolümüz var. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak Akdeniz ve Avrupa’da yapıcı ilişkiler kurmaya büyük önem veriyoruz."

Editör: Haber48 Editör