Türkiye Taekwondo Federasyonu'nun 2024 Yılı Faaliyet Programı kapsamında 70 ilden 571 kulüp ve 2 bine yakın sporcunun katıldığı Büyükler Türkiye Taekwondo Şampiyonası Muğla’da başladı.

Menteşe Spor Salonunda düzenlenen şampiyonanın seremoni törenine Muğla Valisi İdris Akbıyık, Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Metin Şahin, MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celal Ateş, Ticaret Mahkemesi Başkanı Serdar Devrim, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş, ASKF Başkanı Mehmet Top ve sporseverler katıldı.

VALİ AKBIYIK: "SPORCULARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ"

Törende konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, 2024 Büyükler Türkiye Taekwondo Şampiyonasına Muğla olarak ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Ülkemizde son yıllarda her alanda yaşanan büyümenin ve kalkınmanın spor alanında da kendini gösterdiğini belirten Vali İdris Akbıyık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinesinde ülkemizin spor alt yapısının güçlendirilmesi, spora ve sporcuya verilen değer ve spor turizminin geliştirilmesi noktasında büyük bir değişime imza atılmıştır.

Gelişen spor altyapısı ile birlikte gerek sporcu sayımız gerekse uluslararası şampiyonalarda, olimpiyatlarda sporcularımızın elde etmiş olduğu başarılar, tüm bu harcanan çabaların birer göstergesidir. Elde ettiği başarılarla ülkemizin adını uluslararası mecralarda duyuran, şanlı bayrağımızı her daim göklerde dalgalandıran sporcularımızla gurur duyuyoruz. “dedi.

Sahip olduğu coğrafi konum itibariyle Muğla’yı su sporları merkezi haline getirmeyi hedefledikleri ifade eden Vali İdris Akbıyık, Muğla’nın ekstrem sporlar için de uygun iklime ve coğrafi koşullara sahip olduğunu belirtti.

Muğla’nın son yıllarda Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Yamaç Paraşütü Dünya Akro Kupası Süper Finali, Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Yat Yarışları, Uluslararası Optimist Yelken Yarışları, Uluslararası The Bodrum Cup Yelken Yarışları, Plaj Güreşi Dünya Şampiyonası gibi pek çok prestijli uluslararası spor organizasyonuna başarı bir şekilde ev sahipliği yaptığını söyleyen Vali Akbıyık, “İlimizde spor turizmine ayrı bir önem veriyoruz. İlimizin sahip olduğu coğrafi ve iklim şartlarını en iyi şekilde değerlendirecek ve sürdürülebilirliğini sağlayacak yeni yatırım ve projelerle Muğla’mızı spor turizminde cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Akbıyık, konuşmasının devamında "İlimizden 42 sporcumuz bu şampiyonaya katılım sağlıyor. Türkiye Büyükler Taekwondo Şampiyonası’nın ilimizde taekwondo sporuna olan ilgiliyi arttıracağı ve bu alanda başarılı sporcuların yetişmesine vesile olacağına inanıyorum.

BOZBURUN YARIMADASI’NA İÇME SUYU MÜJDESİ BOZBURUN YARIMADASI’NA İÇME SUYU MÜJDESİ

2024 Büyükler Türkiye Taekwondo Şampiyonanın ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanlığına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şampiyonada yarışan sporcularımıza başarılar diliyor, tüm Muğlalı hemşerilerimizi bu şampiyonayı izlemeye davet ediyorum.“ dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren sporculara ödülleri Vali İdris Akbıyık ve protokol üyeleri tarafından verildi.

17-21 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek şampiyonaya 70 ilden, 571 kulüp ve yaklaşık 2 bine yakın sporcu katıldı. Şampiyonaya Muğla'dan 25 kadın, 17 erkek olmak üzere 42 sporcu katılım sağlıyor.