MGM Hava Tahmin Uzmanı Murat Acar, önümüzdeki 5 günlük periyotta hava durumuyla ilgili bilgi verdi.  Acar, bugün ve yarın yurdun doğu kesimlerinde yağış beklendiğini kaydetti. Acar, özetle şunları kaydetti: “Bu yağışlı sistem, hafta sonu ülkemizi terk edecek. Ancak yeni bir sistemin yine cumartesi gününden itibaren ülkemizin güneybatı kesimlerinden başlayarak ülkemizi etkisi altına alacağını tahmin ediyoruz. Bu yeni hava kütlesiyle beraber sıcaklıkların batı kesimlerden başlayarak artacağını tahmin ediyoruz. Şu anda zaten sıcaklıklar, iç ve kuzey kesimlerimizde, doğu kesimlerimizde mevsim normallerinin altında seyrediyor. Sıfırın altında sıcaklıkları ölçüyoruz, örneğin Sivas'ta, Kayseri'de. Ancak hafta sonu batı kesimlerden başlayarak bu sıcaklıkların iç kesimlerde mevsim normalleri civarına kadar çıkacağını, güney ve batı kesimlerde ise mevsim normallerinin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz.

Hava sıcaklıkları önümüzdeki bir haftalık periyotta iç kesimlerde ve batı kesimlerde mevsim normallerinin yer yer üzerine çıkabilir. Ancak aşırı sıcaklık beklemiyoruz kuzey kesimlerde. Doğu kesimlerde ise mevsim normalleri civarında sıcaklık bekliyoruz.

Hafta sonu ülkemizi etkileyecek yeni bir yağış sistemi görülecek. Afrika çöllerinde yeni bir tozu kaldıracağını tahmin ediyoruz. Fakat hafif düzeyde bir çöl tozu taşınımı var. Öncelikle ülkemizin güneybatı kesimlerinde Muğla, Antalya ve Aydın çevrelerinde vatandaşlarımız tozu gökyüzünde görebilirler. Fakat yağışlı bir durumda ise çamur şeklinde yağış olabilir. Hafif, yer yer orta kuvvette bir toz taşınımı bekliyoruz perşembe ve cuma günleri.”

BABA VE KIZI SOBA KURBANI OLDU BABA VE KIZI SOBA KURBANI OLDU