İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmesi nedeniyle bir süredir CHP'nin İzmir adayı oalcağı iddialarına neden olan Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, gazeteci Fatih Altaylı'ya konuştu. Yerel seçimler hakkında önemli açıklamalarda bulunan İnce'nin sözlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

“Ekrem İmamoğlu’nu ben aradım. Ben onu aradım ve görüşmek istedim. Kendisine şunu söyledim, ‘İstanbul’u kazanmak önemli idi. Ama kaybetmemek daha önemli. Senin kaybetmen Cumhuriyetçilerin moralini bozar. Senin o yeri koruman lazım. Ben senin için ne yapabilirim?’ dedim.

"İSTANBUL'U KAYBETMEMEK LAZIM"

Aday olmadığım Cumhurbaşkanlığı seçiminde İstanbul’da 103 bin oy aldım, bir o kadar da iptal edildi. Bu demektir ki Memleket Partisi’nin burada en az 250 bin oyu var. Geçen seçimde 14 bin oy farkla kazandığı düşünülürse bu destek bence önemli. İstanbul’u kaybetmemek lazım.”

"ÖZGÜR ÖZEL'LE DE BULUŞACAĞIZ AMA..."

Özgür Bey’e saygısızlığım söz konusu olamaz. Onunla da buluşacağız ama Ekrem Bey ile buluşmam kurumsal değildi. Sadece onun için ne yapabileceğimi sordum. Özgür Özel’le de buluşacağız. Şimdi o Almanya’ya gidiyor. Benim de bir yurt dışı seyahatim var. Özgür Bey ile Salı günü buluşacağız. Sonrasında da Meral Akşener ile bir araya geleceğiz.”

İZMİR'A ADAY MI?

İnce, Altaylı'nın "Özgür Özel ile İzmir’de adaylık konusunu mu konuşacaksınız?" sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

“İzmir adaylık konusu diye bir şey yok. Olmayan teklifin konusu olmaz. Böyle bir teklif yok ki bunun üzerine konuşalım. Oradaki mesele şu. Ben İzmir konusunda CHP’yi uyardım. İzmir’i çantada keklik görüyorlar ama bu kez İzmir öyle çantada keklik falan değil.

Yanlış bir adayla İzmir’i kaybederler. HDP’nin İzmir’e Sırrı Süreyya Önder’i aday göstereceği konuşuluyor. HDP’nin ya da HEDEP’in İzmir’de ciddi bir oyu var ve Sırrı Süreyya Önder bu ciddi oyu toparlar. İyi Parti’nin adayı Özlale de bir miktar oy alır. Bir bakarsın İzmir de gidivermiş. İzmir’de kimi göstersem alırım kafasından çıkmaları lazım. Bunu söyledim ben. CHP’nin yeni yönetiminin ayakları henüz yere basmıyor. Bunun için kendileri ile konuşup uyarmaya çalışıyorum.”

"ERDOĞAN'IN ELİ HER YERE UZANIYOR"

AKARYAKITTA İNDİRİM YOLDA AKARYAKITTA İNDİRİM YOLDA

Ankara'daki süreçle ilgili de konuşan İnce şu yorumu yaptı: “Orada da korkum var. Tayyip Erdoğan’ın eli her yere uzanıyor. Elindeki güçlü bir ismi, İyi Parti’nin adayı yaparsa, Ankara da zora girer. Güçlü bir ilçe belediye başkanını İyi Parti’den aday yaptırırsa, Mansur Yavaş’ın işi zora girer.

AKŞENER'E ÇAĞRI

Meral Hanım siyaseti iyi bilir aslında. Ona da söyleyeceğim şu. ‘Kilit yerlerde inat etme’ tavsiyesinde bulunacağım. Geçen seçim kendi partisi için de çok olumlu bir iş birliği yapmıştı yerel seçimde. Mesela Nazilli’de belediye başkanlığını kazandı. Gerçi İyi Partili başkan sonra AKP’ye geçti ama böyle yerler var. Buralarda İyi Parti’nin duruşu önemli. Mesela Mersin’de. Ve daha böyle birçok yer var. En azından böyle yerlerde iş birliği yapmasının iyi olacağını anlatacağım."

Kaynak: Haber48