Bursa'da 2005'te kurulan Nilüfer Kadın Korosu Derneği'nin şefi Aysel Gürel'in öncülüğünde, otizmli çocukların annelerinden oluşan 'Otizm Anneler Korosu' hayata geçirildi. Gürel, hüzünlü şarkıların yasak olduğu koronun Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi.

3 İLÇE VE 4 BELDEDE OY KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI 3 İLÇE VE 4 BELDEDE OY KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Otizmli 28 çocuğun annesi ile 6 ay önce yola çıkan Gürel, Türkiye'nin ilk otizmli çocuklarının annelerinden oluşan koroyu kurdu. Kendilerine, 'Otizm Anneler Korosu' adını veren 28 kadın, haftada 1 gün bir araya gelerek provalara başladı. Hiçbir müzik eğitimi almayan anneler, hüzünlü şarkıların yasak olduğu repertuvarlarında, hareketli ve eğlenceli şarkı ve türküleri söyleyip, dans ederek eğlenirken, koro çalışmalarına çocuklarını da dahil etti. Karaman Dernekler Yerleşkesi'ndeki izleyici koltuklarında oturan çocuklarının alkışları eşliğinde provalarını gerçekleştiren Otizm Anneler Korosu, ilk konserlerini ise 13 Ocak'ta Uğur Mumcu sahnesinde verecek.

'AMACIMIZ, KONSERLERLE SESLERİNİ DUYURABİLMEK'

Aysel Gürel, şunları kaydetti: "Bursa Nilüfer Kadın Korosu'nun şefliğini yaparken otizmli çocukları olan anneler ile bir temasımız oldu. Bir yılbaşı eğlencesi için onları davet ettik. Onlarla keyifli bir gün geçirdik. Hep beraber şarkılarımızı söyledik. Bir annenin söylediği bir söz beni çok etkiledi. 'Keşke bizim de bir koromuz olsa. Keşke biz de şarkılar söyleyebilsek' dedi. O an, o cümle benim için çok önemliydi ve bir koro kurmaya karar verdim. Otizmli çocukların annelerinden oluşan Otizm Anneler Korosu. Bu koro, Türkiye'de ilk olan bir korodur.

Onları çok keyifle çalıştırıyorum, onlardan aldığım enerji beni ayrıca motive ediyor. Onların gerçekten çok büyük çabalarla, özverilerle buraya geldiğini görüyorum. Çünkü o çocuklarla beraber olmak, onları idare etmek, gerçekten kolay bir iş değildir. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir amacımız da bu konserler sayesinde, onların sesini Türkiye'ye duyurabilmek. Onların dertlerini insanlara duyurabilmek. Bursa'da 13 Ocak'ta Uğur Mumcu sahnesinde konserimiz olacak. Halka açık ve ücretsiz bir konser olacak. Bu güzel anneler, orada şarkılar söyleyecek"

Kaynak: DHA