Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı olarak görev yapmakta iken istifa ederek İyi Parti Seydikemer Belediye Başkan Aday Adayı olan ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından İyi Parti Seydikemer Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Harun Sağır belediye başkan adaylığından çekildiğini açıkladı.

MAZBATASINI ALAN BAŞKAN’IN İLK AÇIKLAMALARI MAZBATASINI ALAN BAŞKAN’IN İLK AÇIKLAMALARI

Adaylığı sürecinde Seydikemer İttifakı olarak İyi Parti, CHP, DEVA ve SP ilçe başkanları olarak çalışmalar yaptıklarını ama ittifakın en büyük ortağı olan CHP’nin aday çıkarması üzerine Seydikemer’de kurulan ittifakın bozularak siyasi açıdan dağınık bir süreç ortaya çıktığını ifade eden Sağır yaptığı açıklamada “Kıymetli hemşerilerim, bildiğiniz üzere yaklaşık üç aydır Seydikemer’de  belediye başkan adayı olarak çalışmalar sürdürmekteydim.

Bu süreç, 2023 yılı Kasım ayı içerisinde İyi Parti, CHP, DEVA ve SP ilçe başkanlarının iş birliği ile başladı. İlçe başkanları uzun süredir ilçede yerel seçimlere yönelik ittifak halinde çalışmalar yaptıklarını ifade ederek şahsıma Seydikemer İttifakı’nın adayı olma teklifi yaptılar. Yaptığımız geniş istişareler neticesinde, ittifak halinde seçime girilmesi koşuluyla aday olacağımı ifade ettim ve İyi Parti Seydikemer Belediye Başkan adayı oldum. Ekte sunduğum protokolde görüldüğü üzere, ittifak halinde seçimlere şahsım başkan adaylığında girilmesi ve başka aday çıkarılmaması hususunda taahhüt verilmiştir. Ancak geldiğimiz süreçte, ittifakın en büyük ortağı olan CHP’nin aday çıkarması üzerine Seydikemer’de kurulan ittifak bozulmuş ve siyasi açıdan dağınık bir süreç ortaya çıkmıştır. Bu dağınık sürecin oluşmasında siyasi partilerin genel başkan düzeyinde olumsuz tutum ve davranışları etkili olmuş ve maalesef Seydikemer İttifakı’nın sürdürülmesi imkânsız hale gelmiştir.

İstişare ederek çıkmış olduğumuz bu yolda, son gelişmeler üzerine geniş katılımlı bir değerlendirme süreci yürütülmüştür. Sonuç olarak, ittifakın bozulmasından dolayı Seydikemer’de belediye başkan adaylığından çekiliyorum. İttifakın oluşmasından bugüne kadar her zaman yanımızda yer alan ve destek veren DEVA Partisi ilçe teşkilatı başta olmak üzere koşulsuz destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu sürecin tamamında şahsıma teveccüh gösteren Seydikemer ve bölge halkına müteşekkirim. Seydikemer’de yaşayan bir vatandaş olarak Seydikemer ve bölgemiz için çaba göstermeye devam edeceğimi belirtir tüm kamuoyuna saygılarımı sunarım” dedi.